SON DAKİKA
Hava Durumu

Kemal Derviş’i nasıl bilirdiniz?

Anı&Yorum / Osman Gürçay yazdı...

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2023 16:58
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2023 17:08
https://www.lifebursa.com
Kemal Derviş’i nasıl bilirdiniz?

Biz kaşıkla alırken sevinen, karşılığında kepçe ile geri verdiğini anlamadan yaşayan, sermayemizin üstünde iş yaparak ticaretle karşılıklı barbut atan, bütün acı reçeteleri yuttuğu halde, doktoru yanlış olduğundan bir türlü şifa bulmayan bir millet olduğumuzdan doğru teşhis koyan ve hastayı titizlikle takip eden doktorları sevmeyiz.

İşte bu yüzden sağcısı, solcusu, muhafazakarı, milliyetçisi, ulusalcısı cümlemiz Kemal Derviş’i kendi taktıkları sıfat üzerinden sevmezler.

Kimine göre İMF müfettişi, kimine göre Dünya Bankasının haciz memuru, kimine göre sermayenin adamı, kimine göre emperyalizmin komiseri idi.

Kemal Derviş’in yapmak istediği tek şey ülke olarak cebindeki para kadar yaşanması ve bunun için kamu mali disiplininden taviz vermemekti.

O ne verirse, ben beş fazlasını vereceğim diyenlerin ülkenin canına okuduğunu bile bile kıytırık adamların peşinden lider diye koşanların hakkını korumaktan başka bir şey yapmadı.

Millete kemer sıkacağız dediği gün ilk olarak devletin kemerini sıkarak adil ve kararlı olduğunu gösterdi.

Enflasyonla büyüdüğümüz, aylık yüzde 15 tefeci faizlerini bile normal sayıyorduk. Politika faizleri gecelik 00’leri buluyor, karanlık ellere geçen bankalar Karadeniz’de fırtınaya tutulmuş takalar gibi batıyordu.

Ben Bülent Ecevit’in ekonomik ve siyasal vizyonunun olmadığını ve siyasi  hayatının kürsüde söylevden ibaret olduğunu düşünenlerdenim.

Çalmadığı söylenir ama onun zamanında çalanlardan bir kolordu kurulabileceğini çok iyi bilirim.

Kemal Derviş’in ekonominin patronu olarak gelmesi onun tercihi değil, karaya oturan gemiyi yüzdürmek için görevlendirilen kılavuz kaptan olması nedeniyle kabul etmeye eli mecburdu.

Türk milletinin fıtratında var olan kısa mesafede büyük ödül kazanma hevesi  nedeniyle altının hiç kuru kalmadığına banka, banker, borsa, horzum, kombassan çiftlikbank, kripto para onlarca örnek sayabiliriz.

Benim şampiyonum aynı yöntemle beş kez milyon dolarlar toplayan Jet Fadıl’dır.

Kemal Derviş döneminde 5 yıl büyük sıkıntı çektik ama onun tedbirlerinin meyvelerinin alındığı 2000- 2009 arasındaki enflasyonu dizginlemeyi ve olumlu ekonomik verileri tarihimizde görmedik.

Kemal Derviş 74 yaşında öldü.

Valla bir helallik verilecekse biz ona değil onun bize vermesi gerekir diye düşünüyorum.

O zaman nasıl bilirdiniz sorusuna hep birlikte “ İYİ BİLİRDİK” diyelim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.