SON DAKİKA
Hava Durumu

Sosyalist Güç Birliği'nden Anayasa değişikliği teklifine tepki

Sosyalist Güç Birliği'nden Anayasa değişikliği teklifine tepki: Laiklik ve eşitlik ilkelerini zedelemeye yönelik her türlü girişimi reddediyoruz!

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2023 19:25
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2023 19:25
https://www.lifebursa.com
Sosyalist Güç Birliği'nden Anayasa değişikliği teklifine tepki

Sosyalist Güç Birliği Yürütme Kurulu Üyesi Oğuz Oyan, Cumhur İttifakı’nın yarın TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşülecek anayasa değişikliği teklifinin eşitlik ve laikliği tasfiye etme girişimi olduğunu kaydederek “Sosyalist Güç Birliği olarak laiklik ve eşitlik ilkelerini zedelemeye yönelik her türlü girişimi reddediyoruz. Meydanı gericilik yarışına girenlere bırakmayacağımızı ilan ediyor; laik ve herkesin eşit ve özgür olduğu bir ülke için tüm halkımızı birlikte mücadeleye çağırıyoruz” açıklamasını yaptı.

Sosyalist Güç Birliği, bugün Ankara’da TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nda “AKP'nin Anayasa Teklifi, Laiklik ve Eşitlik İlkelerine Aykırıdır! Kabul Edilemez!” başlığıyla basın toplantısı düzenledi. Ortak açıklamayı Sosyalist Güç Birliği Yürütme Kurulu Üyesi Oğuz Oyan okudu. Oyan, şunları söyledi:

“İktidardaki dinci-otoriter siyaset 2010 yılında Fethullahçı tarikatla birlikte giriştiği anayasa değişikliğiyle yargıya tam boy müdahalenin yolunu açmış, 2017’de yapılan anayasa değişikliğiyle ise totaliter başkancı rejime geçişin taşlarını döşemiştir. Böylece ülkemiz, parlamentonun işlevsizleştirildiği, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin yasa tasarılarının yerine geçtiği ve Anayasa’nın yok sayıldığı faşizan/totaliter bir rejimle karşı karşıya kalmıştır. Ana muhalefet partisinin Ekim 2022’de Anayasa’nın 2’nci maddesini ayaklar altına alarak TBMM’ye sunduğu laiklik karşıtı üç maddelik ‘başörtüsü teklifi’, iktidar tarafından fırsata çevrilerek bir anayasa değişikliğine dönüştürülmüştür. AKP, aralık ayında MHP ve BBP’nin desteğiyle TBMM’ye sunduğu ve 19 Ocak 2023’te yani yarın TBMM Anayasa Komisyonu’na sunacağı bu değişiklik önerisiyle bir yandan Anayasa’yı seçim hesaplarına alet etmeye ve karşısındaki muhalefeti dağıtmaya çalışmakta, öte yandan laikliği tasfiye etmeyi ve aile kavramını daha dar bir kalıba sokmayı hedeflemektedir.

"Bu değişiklik önerisi, temel hak ve özgürlüklerin seçim ve oy devşirme hesaplarıyla referanduma götürülmesinin kapısını ardına kadar açmaktadır"

Bu anayasa değişikliği teklifi, Anayasa’nın temel haklar bölümünde ‘din ve vicdan özgürlüğünü’ düzenleyen 24’üncü maddesinde ve ‘ailenin korunmasını’ düzenleyen 41’inci maddesinde değişiklik öngörmekte, ama esas olarak Anayasa’nın ‘değiştirilmesi teklif edilemez’ maddelerinden olan 2’nci maddedeki laiklik ilkesinin içini boşaltmaktadır. Bu bakımdan da Anayasa’nın özüne ve biçimine temelden aykırı bir değişiklik teklifidir. Söz konusu anayasa değişiklik teklifinde Anayasa’nın 24’üncü maddesi; ‘kamu veya özel kesim tarafından sunulan hizmetlerden yararlanması hiçbir kadının başının örtülü veya açık olması şartına bağlanamayacağı’ ve ‘hiçbir kadının dini inancı sebebiyle başını örtmesi ve tercih ettiği kıyafetinden dolayı eğitim öğretim, çalışma, seçme, seçilme, siyasi faaliyette bulunma, kamu hizmetlerine girme ile hak ve hürriyetleri kullanmaktan yoksun bırakılamayacağı’ ifadesiyle değiştirilmek istenmektedir. Bu değişiklik önerisi, temel hak ve özgürlüklerin seçim ve oy devşirme hesaplarıyla referanduma götürülmesinin kapısını ardına kadar açmaktadır.

"Teklif, Anayasa’nın laiklik ilkesine temelden aykırıdır"

Toplumun bütünü için garanti altında olması gereken haklar konusunda ‘başının örtülü olması’ ifadesiyle tanımlanan bir kıyafet kodunu getiren değişiklik Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Söz konusu teklif, Anayasa’nın dini kurallar uyarınca düzenlenmesi anlamına gelmektedir ve Anayasa’nın laiklik ilkesine temelden aykırıdır. Laik bir devlette pozitif hukuk kurallarının dayanağı dini inançlar olamaz. Laikliğin anayasal düzlemde teminatı olan 2’nci maddenin etrafından dolaşılmasına izin verilemez. Üstelik, siyasi iktidarın söz konusu teklifte yer alan ‘Alınan veya verilen bir hizmetin gereği olan kıyafet söz konusu olduğunda Devlet, ancak dini inancı sebebiyle kadının başını örtmesini ve tercih ettiği kıyafetini hiçbir surette engellememek şartıyla gerekli tedbirleri alabilir’ ifadesi, gözetilen dini inanca dayanmayan bütün kıyafetlere müdahale edilmesinin, hatta yasaklanmasının önünü de açmaktadır. 

anka

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.