SON DAKİKA
Hava Durumu

TBMM'yi kim açacak ?

Yeşil Sol Parti listesinden Diyarbakır 3. sırada aday gösterilen ve milletvekili seçilen 75 yaşındaki gazeteci Cengiz Çandar'ın ilk oturumda TBMM'yi yönetmesi gündemde.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2023 08:58
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2023 08:58
https://www.lifebursa.com
TBMM'yi kim açacak ?

14 Mayıs Pazar günü yapılan milletvekili genel seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu önce geçici sonuçları, daha sonra resmi kesin sonuçları ilan edecek. Yaklaşık bir haftada tamamlanması beklenen bu sürecin ardından TBMM'de 28. Dönem milletvekilliğine seçilen isimler il seçim kurullarından milletvekili mazbatalarını alacaklar.

Mazbataların alınmasının ardından yemin töreni için toplanacak TBMM Genel Kurulu, anayasa uyarınca "en yaşlı üye" tarafından açılacak ve yönetilecek. TBMM'yi ilk oturumunda, eğer seçilirse Yeşil Sol Parti listesinden İstanbul 2. Bölge 3. sırada aday gösterilen Türkiye'nin en kıdemli gazetecilerinden 79 yaşındaki Hasan Cemal açacaktı. Ancak Yeşil Sol Parti İstanbul 2. Bölge'de 2 milletvekili çıkarınca, üçüncü sırada aday gösterilen Hasan Cemal seçilemedi.

YSK henüz TBMM'ye seçilen en yaşlı üyeyi resmen duyurmasa da, kamuoyuna yansıyan isimler arasında en büyük olan, yine Yeşil Sol Parti listesinden Diyarbakır 3. sırada aday gösterilerek milletvekili seçilen ve yine gazeteci olan 75 yaşındaki Cengiz Çandar'ın ilk oturumda TBMM'yi yönetmesi gündemde. Daha büyük yaşta bir milletvekili olmaması durumunda, yemin töreniyle açılacak TBMM'ye 28. Dönem'in ilk oturumunda "en yaşlı üye" sıfatıyla Cengiz Çandar başkanlık yapacak.

Anayasa uyarınca, TBMM, Yüksek Seçim Kurulu'nun milletvekili genel seçimleri sonucu ilan etmesini izleyen 10. günde "and içme" töreni için "en yaşlı milletvekili"nin başkanlığında toplanıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.