Bursa’da en büyük seyirci kapasitesine sahip bir tek salon bulunuyor. 

Bu kentte yaşayan herkes bunun bilincindedir sanıyorum. 

Bursa’da Türkiye’nin en önemli kongre merkezlerinden biri olan Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’miz var.

Ancak nedendir bilemiyorum, her türlü ulaşım ve park yeri sorunu olmayan, kentin merkezinde Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi yerine ki buradaki salonların seyirci kapasiteleri de çok fazla.

Buna rağmen, birbirinden önemli lig maçlarının yapıldığı Nilüfer Tofaş Salonu’nun Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından Bursa’da yapılacak olan bir etkinlik için ‘Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı’na kiralanması benim garibime gitti.

Neden diyecek olursanız;

Bu salonu kullanan ve seyircisiyle bütünleştiğinde trilyonluk bütçelere sahip Valencia Basket gibi basketbolun dev kulüplerinden birisini deviren Frutti Extra Bursaspor’un sanki başarısı engellenmek isteniyormuş gibi Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksine maçı kaydırılıyor.

Peki Frutti Extra Bursaspor alışık olmadığı bir salonda oynayacağı bu maçı kaybederse bunun sorumlusu kim olacak?

Bunun faturasını kimler ödeyecek hiç düşündünüz mü kararı alanlar olarak.

Ama şunu ben hiç unutmuyorum, Nilüfer’deki Tofaş Salonu inanın Çin’den gelecek denen parkeleri gelmemiş, montajı dahi yapılmamışken, görkemli bir törenle açıldığını da seçim yasaklarının son gününde hiç unutmuyorum.

O dönemin Gençlik ve Spor İl Müdürü, şimdilerde ise Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı olan Prof. Dr. Süleyman Şahin de zeminin bitmediğini en iyi bilenlerdendi.

Benim gibi bir kaç spor yazarı arkadaşımızda zemine serilen brandayı kaldırdıktan sonra zeminde parkenin yerine başka malzeme olduğunu görmüş ve fotoğraflamıştık.

Ancak yayınına onay çıkmamıştı, çalıştığım kurumun yetkilisi tarafından.

Gelelim önemli konumuza;

Frutti Extra Bursaspor’un, play-off yarışına kalabilmesi için Darüşşafaka Basketbol Kulübü ile hayati önem taşıyan maçlarından birisine çıkacak.

Üzerinde sporcuların mücadele ettiği zeminde şimdi, atlar ve develerin gezeceklerini duydum.

Üzülüyorum, trilyonlara mal olan bir zemin belki de çökmeler olması halinde maç oynanamayacak duruma gelecek. Bunun vebalini kim verecek bilmek istiyorum doğrusu.

Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi kentin doğusunda. Ulaşımın inanın en zor olduğu Yıldırım İlçesi’nde. Buraya özel araç yerine Frutti Extra Bursasporlu taraftarların metroyu tercih ederek gitmelerini isterim. Yoksa trafikte inanılmaz sıkıntı yaşarlar.

Bu salon zemin olarak güzel. İnkar edemem. Bursa Büyükşehir Belediyespor Kadın Basketbol takımı ile birlikte Finalspor’un maçları burada oynanıyor. Sürekli oraya gittiğim için biliyorum.

Ancak tribünleri çok dik.

Çıkarken insanı yoruyor.

Ve en önemlisi seyirci kapasitesi olarak Nilüfer Tofaş Salonu’nun çok çok altında koltuk sayısına sahip. Yeşil beyaz sevdalıları bu salona Nilüfer’e gelir gibi gelirlerse salonda büyük izdiham yaşanır.

Beni en çok üzen bir başka olay ise potaların, VIP konukların koltuklarının Frutti Extra Bursaspor Kulübü tarafından maçın oynanacağı salona götürülmesi oldu.

Bir anlamda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü resmen Frutti Extra Bursaspor’u buradan göndermiş oldu.

Salona milyonlarca lira sponsorluk ödeyen, her türlü giderini karşılayan Tofaş’ın maçı olsa neler olurdu onu düşünmek bile istemiyorum.

Bir şey duydum ve çok üzüldüm.

Buranın içerisinin yeniden dizayn edilmesi için harcanacak para ile ben Bursa’ya en azından 2-3 bin kişilik 3 salon yapılacağına inanıyorum.

Bu kenti yönetenlerimizin biraz da bu konuya dikkat ve özen göstermelerini istiyorum.

Saygılarımla mutlu hafta sonları dostlar.