Ramazan ayının dördüncü gününde Frutti Extra Bursaspor zorlu bir maça çıkıyor Buducnost ile.

Maçın başlama saati 20.45 biraz ters gibi gelmişti bana.  Nedeni ise iftar saati ile maçın saati arasında bir saatten az süre vardı.

3,5 milyonluk kent olduğumuzu, salonun kentin Nilüfer İlçesi’nde olduğunu düşündüğümde ben tribünlerin, bu maçta yükünü alamaz diye düşünüyordum.

Gerçekten yanılmışım. 

Hemen hemen bütün tribünler dolu gibi. Sadece bizim basın tribünün karşısındaki misafir takım taraftarlarının alındığı tribünde yer yer boşluklar gözledim. 

4 binin üzerinde Bursaspor sevdalısı takımlarına inanılmaz destek veriyor.

Geçtiğimiz sezonun başarılı isimlerinden birisiydi Birkan Batuk. Beş ay önce büyük bir sakatlık yaşayıp 4-5 ay sahalardan uzak kalmıştı. Birkan Batuk’a coach Alimpijaviç Avrupa Ligi’nin gruptaki son maçında tecrübeli ismi güvenini kazanması için sahaya sürdü. 

Birkan Batuk bu zorlu maçta 5 dakikaya yakın bir süre alırken ligin kalan bölümü için en azından teknik kadro için yerli rotasyonunda iyi bir avantaj olacaktır.

İki sayı farkla kazandıkları zaman beşinci basamağa yükselecek olmanın stresi sonrasında Frutti Extra Bursaspor’da oyuncular bu sezon izlediğim maçların en tutuk ilk on dakikasını oynadı. Hatta stres serbest atışlarda bile kendisini gösterdi. Sadece kazanılan 6 faul atışını sayıya çevirebilen Andrew Andrews oldu.

Karadağ ekibi ise Justin Cobbs ve Danilo Nikoliç ile sayılar bulunca 7sayılık üstünlükle ilk bölümü 12-19 önde kapadı.

İkinci bölümde Frutti Extra Bursaspor, üzerindeki baskıyı atmayı başarınca etkili oynadı. Hücumlarda özellikle dışarıdan şutlar bulunca bir ara 11 sayıya çıkan farkı eritmesine karşın faul hakkının dolmasıyla Karadağ ekibi serbest atışlarla soyunma odasına 40-44 önde gitti.

Ancak hakemlerin inanılmaz düdükleri, icat ettikleri fauller gerçekten yeşil beyazlıların hızını kesti.

Frutti Extra Bursaspor’un sevindirici olan en büyük özelliği çift rakamlı hanelere oluşan farklarda bile kazanma duygusunu hiç kaybetmemesi ve maça asılması diyebilirim.

Özellikle maçın hakemleri üçüncü bölümde yine sahne aldılar. İnanılmaz fauller çalıp, Bursaspor’un rakibini yakalamasına bir türlü izin vermediler.

Ancak Ömer Utku Al sağdan, Onuralp Bitim ise sol taraftan inanılmaz üçlükler attılar. Hakemlerin Karadağ lehine çaldıkları her kararı adeta protesto ettiler. Son 32 saniyede fark ilk kez 2 sayıya (68-70) indi.

Final periyodunda hakemler yine Frutti Extra Bursaspor’u doğrayacak mı? diye benim gibi tüm tribündeki spor severler merak ediyordu. Ancak Karadağ temsilcisi Buducnost Voli Podrogrica 45 saniye içerisinde 3 takım faulü yaptı. Sonrasında Heyes’in faul atışlarından gelen sayılar, Anderws’in basketi skoru ilk kez eşitledi 72-72

Son 5 dakika gerçekten taktik savaşı gibiydi. Karadağ ekibinde skoru belirleyen 4 faulle oynayan Amerikalı guard Kendrick Perry oldu. Frutti Extra Bursaspor isabet bulamayınca 5 sayı (75-80) geriye düştü. Son 2 dakikaya girilirken Buducnost Voli Podrogrica 4 faullü oyuncu sayısı 5’i buldu.

Ama buna rağmen Karadağlılar dışarıdan basketler bulundu. Son dakikada Andrews’ın basket faulü sonrasında fark 1 sayıya indi. Tribünlerde inanılmaz bir tezahürat var kulakları sağır edecek şekilde. Bu da Buducnost’a hata yaptırdı. Son 4 saniyede Dudzunski’nin üçlüğünü hakemler izledikten sonra geçerli saymadı.

Son hücumda Andrews’in atışında top çemberden dönünde Frutti Extra Bursaspor, rakibine 86-89 yenilerek beşincilik fırsatını değerlendiremedi.

Gerçekten yenilmemize rağmen harika, izlenmesine doyum olmayan bir maç izledik.

Frutti Extra Bursaspor yenilmiş olsa da verdiği mücadele gerçekten ayakta alkışlanacak güzellikteydi.

Potanın Timsah’ın bu maçtaki tek kaybı kazanmış olduğu 28 serbest atıştan istediği yüzdeyi yakalamaması oldu.

Her şeye rağmen, Avrupa’nın iki nolu kupasında Frutti Extra Bursaspor’un ikinci Avrupa deneyiminde bir üst tura kalabilmesi gerçekten çok güzel bir başarı oldu.

Önemli olan bundan sonra Potanın Timsahı’nın ligde alacağı sonuçlar ve play-off grubuna kalarak bu sezonu taçlandırması daha güzel olacaktır.