Hala 'aybaşı' bile diyemiyoruz. Söylemekten korkuyoruz!  "Aybaşı" deyin, o olmazsa "Regl" deyin. Bu da zor gelirse "adet olmak", "adet görmek" deyin.

Karım adet oldu, adet gördü, sevgilim regl oldu, aybaşı oldu deyin! Utanmayın! Utanmanız gereken tek şey ahlak kisvesi altında gerçeklerin üzerini örtmek ve bir şeyleri tabulaştırmaktır.

TDK’ya göre “Kirli” Kelimesinin Bir Tanımı da “Adet Gören Kadın” 

Bir şeye kirli denilecekse,bu kadının "regl olma hali" değildir. Kirli olan şey; kadının regl olduğunda kirli olduğunu düşünen zihinler olmalıdır. TDK,diğer taraftan "Belirli yaşlar arasında kadınların ayda bir döl yatağından kan gelmesi durumu, ay hâli, âdet" olarak tanımlıyor durumu. TDK'nın sitesinde ilginç bir şey daha dikkatimi çekti. Hemen her kelime için örnek bir cümle veren TDK "aybaşı" için bir örnek cümle vermemiş.

Yani kelime,cümle içinde örneklendirilmemiş. Neden bilemedim!

  ‘Konuşmamız Gerek Hareketi’ni kurarak Türkiye’deki regl yoksulluğu ile mücadele etmeye başlayan İlayda Eskitaşçıoğlu ve Bahar Aldanmaz, kırsal kesimlerde ve dezavantajlı bölgelerdeki kadınların ve kız çocuklarının hijyenik ürünlere erişim sıkıntısını çözmek için harika çalışmalar yürütüyor. Kadınların ve kız çocuklarının regl konusunu konuşulabildiği güvenli alanlar yaratmaya çalışıyorlar.

Eskitaşçıoğlu ve Aldanmaz, “Konuşmamız Gerek” diyerek başlattıkları bu hareket ile Sabancı Vakfı’nın Fark Yaratanlar programına seçilen iki genç kadın, toplumda karşılaştıkları regl yoksulluğu ve regl tabusuyla mücadele etmeye ve fark yaratmaya devam ediyor. Türkiye’de yalnızca regl tabusu ve yoksulluğunu ortadan kaldırmak için çalışan başka bir organizasyon yok. Onbinlerce ped dağıtıyorlar .

2020 yılında bir kasiyer ped kelimesi yüzünden darp edilerek mahkemelik olmuştu.Kasiyerin ped sözcüğü yüzünden darp edilmesi münferit bir olay diyerek geçiştirılmemeli.  “Ped sözcüğü zaten hakaret içerikli bir sözcük değil ve kasiyerin burada indirimli ürünleri müşteriye sayma zorunluluğu var. Kadın ve ped sözcüğü tahrik edici bulunursa 30 sene 40 sene önceye gidiyoruz demektir!”  

Gelelim “Hijyen kiti konusuna.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu kız öğrencilere “Hijyen kiti” dağıttı. Tebrik ediyorum kendisini bir kadın ve bir kız çocuğu annesi olarak mutlu etti bu davranışı.(İstanbul’da dışında yaşıyor olmama rağmen.)

Tabii ki her güzel projede olduğu gibi bu örnek davranış siyasi malzeme yapıldı ve tacizci ithamlarına kadar vardı maalesef. Bir kadın olarak yazılanları okurken dehşete düştüm. Hijyenik kadın pedi cinsel bir ifade değildir. Ayıp hiç değildir.

Öyle ki ekonomimizin şahlandığı! bu dönemde ulaşılması oldukça zorlaşmış bir üründür fiyatından dolayı. “En Ucuz Hijyenik Ped Dahi Ekonomik Güçlerini Aşıyor” kadınların…

Umarım Bursa'da da bu proje belediyeler tarafından uygulamaya konulur. Bursalı kız öğrencilerimiz mutlu olur.

Ayıp olan bir kadının ped kullanması, alması ve ped dağıtılması değil bunu ahlaksızlık ve cinsel çağrışım olarak algılayan zihniyetlerin hiç değişmemesi!

Kadına dair her şeyde cinsel çağrışım aramak…   Ped ve Regl kanından değil tecavüz kanından utanın!