Google daha önce, kurulduklarından bu yana kullanılmayan hesapların başlangıçta doğrama bloğuyla karşı karşıya kalacağını belirtmişti.

Öte yandan İşletmeler, okullar ve diğer kuruluşlar aracılığıyla edinilen hesaplar olası silme işlemine tabi tutulmayacağı belirtildi.

Şirket, bir hesapta oturum açmanın yanı sıra, bir e-postayı okumanın, bir Google dökümanı oluşturmanın hatta bir YouTube videosu izlemenin de aktiflik olarak nitelendirilebileceğini kaydetti.

NASA'dan uzaya 4 tonluk kargo! NASA'dan uzaya 4 tonluk kargo!

Ayrıca bir haber kuruluşuna ya da Google Hesabına bağlı bir uygulamaya abonelik de bu kapsama giriyor.

GOOGLE HESABINIZI NASIL KURTARABİLİRSİNİZ?

Birçok hesap için hesaba sadece giriş yapmak, iki yıl daha aktif kalması için yeterli olacaktır.

Google ayrıca e-postalarınızı okumanın ya da bir e-posta göndermenin, veya Google e-posta adresinizle Google Drive'e girmenizin ya da YouTube'da video izlemenizin de yeterli olacağını açıkladı.

Yine de hesabınıza giriş yaptıktan sonra, kurtarıcı hesap olarak diğer bir e-posta adresinizi hesabınıza tanımlamanız da faydalı olacaktır. Bu kurtarıcı e-posta adresi, Google şifrenizi unuttuğunuzda yeniden giriş yapabilmeniz için önemli.

Google bunun yanında, Google Photos kullananlara da hesaplarının aktif kalması için iki yılda bir giriş yapmaları uyarısında bulundu. Bunu yapmayan kullanıcılar buradaki fotoğraflarını kaybedebilirler.

Ama şirket bunu yapmadan önce size uyarı gönderecek.

Şirketler ya da okullar tarafından bireyler için oluşturulmuş hesaplar da silme politikasından etkilenmeyecek. Ayrıca herhangi bir Google hizmetine aboneliği bulunan hesaplar da, aktif kullanıldığı varsayılarak, silinmeyecek.

Gmail, küresel olarak en çok kullanıcıya sahip e-posta servisi. Teknoloji sitesi Techjury.net'in verdiği bilgiye göre dünyada yaklaşık 1,8 milyar Gmail kullanıcısı var. Bu da e-posta piyasasının yaklaşık dörtte birine denk geliyor.