SON DAKİKA
Hava Durumu

Havadan elektrik üretmenin yolu keşfedildi

Bilim insanları, havayı elektriğe dönüştüren ve neredeyse sınırsız bir temiz enerji kaynağının kilidini açma potansiyeline sahip bir enzim buldu.

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2023 23:54
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2023 23:54
https://www.lifebursa.com
Havadan elektrik üretmenin yolu keşfedildi

Independent Türkçe'nin haberine göre, Avustralya'nın Melbourne şehrindeki Monash Üniversitesi'nden bir ekip, yaygın bir toprak bakterisindeki hidrojen tüketen bir enzimin, atmosferi enerji kaynağı olarak kullanarak elektrik akımı üretebildiğini keşfetti. Keşif, Nature adlı bilimsel dergide yayımlanan "Structural basis for bacterial energy extraction from atmospheric hydrogen" (Atmosferik hidrojenden bakteriyel enerji elde etmenin yapısal temeli) başlıklı bir makalede detaylandırıldı.

Araştırmacılara göre, Huc adı verilen enzimin "şaşırtıcı derecede istikrarlı" ve "havadan enerji" üretmede etkili olduğu ortaya kondu. Deneyler, saflaştırılmış Huc'ı uzun süre donma seviyesinde veya 80 santigrat dereceye kadar sıcaklıklarda elektrik üretme gücünü kaybetmeden depolamanın mümkün olduğunu kanıtladı.

"Bugüne kadar bunu nasıl yaptıklarını bilmiyorduk"

Monash Üniversitesi Biyotıp Keşif Enstitüsü'nden Profesör Chris Greening, "Antarktika toprakları, volkanik kraterler ve okyanusun derinliklerinde yaşayanlar da dahil, bakterilerin büyümek ve hayatta kalabilmek için havadaki hidrojeni enerji kaynağı olarak kullanabildiğini bir süredir biliyoruz. Ama bugüne kadar bunu nasıl yaptıklarını bilmiyorduk"  dedi.

Dr. Rhys Grinter ise, "Huc olağanüstü derecede verimli. Bilinen diğer tüm enzimlerin ve kimyasal katalizörlerin aksine Huc, atmosferik seviyelerin altındaki hidrojeni bile tüketiyor. Hidrojen, soluduğumuz havanın 0,00005'i kadar düşük bir kısmını oluşturuyor . Huc'ı yeterli miktarda ürettiğimizde onu temiz enerji elde etmede kullanma sınırı, kelimenin tam anlamıyla gökyüzünde"  ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.