RAMAZAN ACAR / LİFEBURSA

Hafta sonu Bursa’da sağanak yağış gerçekleşirken, Uludağ’da ise yoğun kar yağışı etkisini gösterdi. Son yağışlarla birlikte kar kalınlığının 65 santimetre civarına ulaştığı Uludağ’da, tatil sezonun ne zaman açılacağı da merak konusu oldu. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Murat Saraçoğlu, Uludağ’da otel hazırlıklarının sürdüğünü söylerken, “15 Aralık tarihinde otellerin hazırlıklarını tamamlamasıyla birlikte sezon açılmış olacaktır” ifadelerini kullandı.

“KAR ERKEN GELDİ”

Kar yağışının Uludağ’da turizmi çok önemli ölçüde etkilediğinin altını çizen Başkan Saraçoğlu, “Geçtiğimiz sene yılbaşına kadar kar yağışı olmamıştı. Bu yıl da açıkçası kar yağışını bu kadar erken beklemiyorduk. Hafta sonu gerçekleşen yağışlarla günübirlikçilerin sayısı oldukça arttı. Fakat oteller henüz hazırlıklarını tam olarak tamamlamadıkları için konaklama anlamında bir artış söz konusu değil. Otellerin büyük çoğunluğu Aralık ayının 15’i gibi hazırlıklarını tamamlamış olacaklardır. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından Uludağ’da geçtiğimiz yıla oranla daha fazla turist hareketliliğinin gerçekleşmesini bekliyoruz” diye konuştu.

YABANCI TURİSTLERDEN YOĞUN TALEP

Uludağ’ın kış turizminde Türkiye markası haline geldiğini söyleyen Saraçoğlu, “Özellikle Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgelerine yakın bir mesafede olması sebebiyle Uludağ yerli turistlerden yoğun talep görüyor. Yabancı turist anlamında da farklı çalışmalar yürütüyoruz. Bunların başında; Avrupa ülkelerinin çoğundan vize alamayan Rusya, Polonya ve Arap ülkeleri geliyor. Bu ülkeler başta olmak üzere yılbaşı ve sömestr döneminde yoğun talep bekliyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Uludağ altyapısıyla, yollarıyla ve dünya çapında teleferiğiyle kış turizmine hazır” dedi.

Bursa'da depremde çayıyla kaçan adam konuştu Bursa'da depremde çayıyla kaçan adam konuştu