Teker kırılmadan önce de yazmıştık, Bursa İle Bayburt’u karıştıran adamı Bursa listelerinin tek seçicisi yapmak akil insan işi değil diye…

CHP seçici kadrosu incelendiğinde tek bir Bursa Milletvekilinin görevlendirilmediğini, Bursa’nın patronunun ise Gaziantep’te doğan,  Aslen Adıyaman Besnili olan İstanbul’da yaşayan Oğuz Kaan Salıcı olduğunu gördük.

Muhterem, MYK üyeliği yanında siyaset bilimci sıfatını da taşıyor.

Bursa CHP Milletvekili aday adaylarının rüyası, gelin olacak kızlar gibi Zetina dikiş makinası değil, Oğuz Kaan Salıcı efendi hazretleri Bursa’ya geldiğinde onunla beş dakika gözüne girmekti.

Herkes birbirine ne zaman gelecek diye soruyor, ani bir baskında randevuda açık düşmemek için erkek aday kısmısı lacivertsiz, kadın aday kısmısı ise baharı müjdeleyen çiçek desenli bluz ile geziyordu.

Sayılı gün dediğin şıppananak gelir ya!

Yumurta kapıya geldiğinde Oğuz Kaan Hazretlerinin sanki seçimden daha önemli başka işi var gibi yoğunluktan Bursa’ya avdet edemeyeceği, taliplilerin Ankara’ya intikali hususu zuhur ediyor.

Yola revan olan en az beş kişiden aldığım bilgiye göre kendileri çok meşgul olduğundan ön görüşme ve aday puanlaması Erkek beye havale ettiğinden Oğuz Kaan ile görüşememişler.

 Yani aslında harç bitmiş yapı paydos olmuş da umutla Ankara’ya gidenlerin gazını alma işi Erkek’e düşmüş ve o da merhaba, kişisel dosya teslimi ve güle güle merasimi kıvamında olmuş.

Oğuz Kaan’ın Bursa’yı ve özellikle Mudanya’yı harita üzerinde bir seferde göstermesi elbette muhtemeldir.

Ama eminim ki,  Oğuz Kaan, Bursa’nın Türkiye ekonomisindeki yerini, sanayi,  istihdam, üretim ve ihracat rakamlarını ve hatta kaç milletvekili çıkardığını bilmiyordur.

Bilmemek ayıp değil ben öğreteyim.

Bursa üreten ihracat yapan bir sanayi şehri olarak Türkiye’deki bütün ekonomik değerlendirmelerinde reel olarak ikinci, faaliyet gösteren bazı şirket merkezlerinin İstanbul’da olması nedeniyle her zaman ilk dörtte yerini almaktadır.

Ve Bursa iki bölgede 20 milletvekili çıkaran siyaseten de önemli bir ildir.

Aday adayları içerisinde sen yumuşak koltuğundan kalkamadığın için görüşme şerefinden yoksun olduğun çok değerli bilim ve iş insanları vardı.

Mesela çalıştıranı ile çalışanı ile Bursa iş dünyasının fikrini aldın mı?

Yoksa ….. ?

Kulağına üflenerek ile yazdığın isimler ile seçime girerek, 18 vekilken bile CHP’nin 5 olan makus talihini üç takviye ile dörde düşürdün.

Oğuz Kaan, sen matematik ve istatistik de bilmiyorsun.

Ortaklığa beş ile giren birisi, onların getirisi üzerinden beşten fazlasını ortakları ile paylaşır, ortağına cebinden pay vermez.

Yanlış mı söylüyorum Oğuz Kaan?

Kulaklarını böyle çınlatıyorlar ama çoğu ilerde lazım olur diye çekinip sana söylemiyorlar.

Yaptığın listede partiye emek verenler yok,  toplumda oy olarak karşılığı olan insanlar yok, siyasi tecrübe ve kariyer yok.

Cumhur İttifakı'nın adayları sahada taksi dolmuşçuluk bile yaptı sizinkiler sadece tanışık kahvelerde el sıkıp fotoğraf verdiler.

Senin hangi kafa ile Bursa’yı Bayburt veya Iğdır karıştırdığını merak ederken, rakipleriniz bile senin yaptığın listeden daha kötüsünü yapamayacağını bilmeni isterim.

Bursa’da bu kadar büyük fark yemek için daha kötü bir liste yapılamazdı.

Bunu sen becerdin Oğuz Kaan!

Teker kırılmadan önce demiştim ya!

10 Nisan 2023 günü “Bu nasıl seçim?” başlıklı köşe yazımda bak ne yazmışım.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

“” ““Bursa üzerinden konuşalım…

Cumhur İttifakı, Millet ittifakı'nın listesini kendisi yapsa bunun kadar kendi işine yarayacak bir liste yapamazdı.”

Örneğin; CHP Bursa’ da 7 Milletvekili çıkarmış olsun.

Gün sonunda evli evine, köylü köyüne gidince kasada yine beş kalacak.

Soru şu!

İttifakın katma değeri nerede?

Ağa ile marabasının kasabaya giderken yaptığı işlem hacmi hesabına benzemiyor mu?

Bunu soramazsın çünkü 11- 0 yenilgi ile ders almayan herkesten akıllı olduğunu düşünen birileri “Bunları düşünmene gerek yok sen oyunu bize at, gerisine kafanı yorma” diye parmak sallıyordu.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Umarım okuduğunu anlayabiliyorsundur.

Ben 7 vekil tahmin etmiştim ama sen 6 da kaldın.

Oğuz Kaan, lafın tamamı aptala söylenir.

Kadro olarak aldığınız 12 - 0 lık skor ile hala devam edecek kadar pişkin olmadığını düşünüyorum.

Bir şey daha, Ak Parti seçilmişi, seçilememişi ile ikinci tur için canla başla çalışırken, seninkiler sosyal medyalarında kolej mezuniyet balosunda diplomalarını gösteren liseliler gibi maaile mazbatalı fotoğraflarını paylaşıyorlardı.

Bursa’ya aday seçmeye gelemedin, yolun düşer de gelirsen sakın yerel seçimlere burnunu sokma, kebabını ye Ödemiş’e devam et.