Hz. Mevlana adaletli ve doğru insan olmanın yolunu iki güzel satır ile ne güzel dile getirir...

"Keser gibi olma hep bana hep bana rende gibi olma hep sana hep sana, testere gibi ol bir sana bir bana..."

Bu anlamlı özdeyiş insanın fıtratında var olan hırs ve ihtiras gerçeğini göz ardı etmeden, beklentilerde bir ölçünün olması gerektiğin altını net bir şekilde çizer.

Vakıf geleneği kazandığının bir bölümünü toplumun hizmetine sunmak için ALLAH' a bir şükran ifadesi olarak oluşturulmuş bir sosyal yapıdır.

Bir zamanların mütevazi bağışları zaman içinde değer kazanınca insan hırsı ön plana çıktı ve Vakıflar bir sosyal kurum olmaktan çıkıp yönetimlere seçilenlerin özellikle daire ve dükkanları sudan ucuz kiralar ile yakınlarına peşkeş çektiği rantiyeler haline geldi.

Adam dükkanın sahibi olsa ödeyeceği emlak vergisi bedelinden ucuz kira bedeli ile süresiz oturma hakkı elde ediyordu.

Yakın geçmişte kiralar güncellendiğinde rant bitince yer yerinden oynamıştı.

PANDEMİ krizinde işyerleri özellikle AVM ve Kapalıçarşı aylarca kapalı kaldı.

Birçok AVM de yüzlerce dükkanı olan Ermeni vatandaşımız Dikran Masis "Ben böyle bir dönemde kiracılarımın boğazını sıkıp nefesini kesemem onlar bana hep lazım" diyerek iş yerlerinin kapalı olduğu dönemde kira almadı.

Bu haber beni çok etkiledi ve Bursa'da 2 binden fazla Türkiye genelinde binlerce kiracısı bulunan Vakıfların bu dönemde kira almaması gerektiğini ve o zamanın keser değil, testere zamanı olması gerektiğini yazmıştım.

Bir iki ay kira ötelemekten başka hiçbir şey yapmayarak VAKIF ruhuna leke sürdüler.

Vakıf halkın hizmetinde kurumlardır.

Öngörülemeyen sorunlara merhem olması gerekir.

Bunun toplumsal barışa büyük katkısı vardır.

Ancak Vakıflar o vahim dönemde dükkanlarını açamayan bazen de devlet emri ile bir açıp bir kapayan esnafa destek olacağına kira alacakları için icra takibi başlatarak ruhsuzluğuna tüy dikmiştir.

Kriz dönemlerinin en gaddar aktörü olan bankalar bile kredilere faizsiz ötemeler yaparken "geçmişte" her derde deva olarak kurulan Vakıflar hep bana hep derken ayıp ediyor

Siz maksadınızın dışında işler yaparak tuzu kokutuyorsunuz ve toplumun yardımlaşma ruhunu zedeleyerek ihanet suçu işliyorsunuz.

Bırakın da temiz ruhlu, empati nedir bilen düzgün eller bu görevleri üstlensin ve sizin gibi keser değil testere olsun.

Bursa CHP İl Başkanı İsmet Karaca'yı bu konuya olan hassasiyetinden dolayı kutlarım.