Ocak ayında bile Uludağ’a kar yağmaması, Mart ayında barajların alarm vermesi ile susuz bir yaz geçireceğimizi düşünürken, BŞB Çınarcık Barajındaki çalışmalar sonucunda Bursa’da susuzluk çekilmeyeceğini söylemekle kalmamış, yerinde tespit için bizleri de Çınarcık Barajına götürmüştü.

Ardından Nisan ayında adeta gök delindi Bursa’daki Nilüfer ve Doğancı barajları doldu.

Böylece yaz aylarındaki susuzluk tehlikesi de ortadan kalktı.

 Ve toprak suya doydu derken;

Mayıs ayında da hız kesmeden devam eden yağışlar sebebiyle Doğancı Barajında taşkın tehlikesine önlem olarak savaklar açılıp su tahliyesi bile yapılıyor.

Toprak suya doydu meyvede sebzede bolluk bereket olacak diye düşünürken, Haziran’a çeyrek kala normalin üzerindeki yağış ve serin hava ağaçlarda geç uyanma tehlikesini ortaya çıkardığını düşünemedim.

Bu işleri en iyi bildiğine inandığım, geleneksel yöntemle, bilimsel yöntemi harman etmiş ve başarılarını alemde kanıtlanmış birisini aradım.

Göynükbelenli Salih Arsil’ i arayıp, yağışlar pek güzel, böğürtlenlerin, yaban mersinlerin, Ahududuların keyfi yerinde mi diye sorduğumda “ Havalar uygun olmadığı için henüz uyanamadılar, çiçeklenme, tozlanma,  bakım, seyreltme gecikiyor, neler yaşayacağımız belirsiz” cevabını aldım.

Frenklerin  “ Just in time” dediği her şey “ Tam zamanında” düsturu sadece sanayi üretimlerinde değil, yaşamın her aşamasında geçerli ve değerli olduğunu görmek gerekir.

Kendi yaşamına kastederek yaşayan tek canlı türünün insanoğlu olduğunu hepimiz biliyoruz.

Doğal kaynakları katletmekte, İklimlerin döngüsünü bozmakta, çevreyi kirletmekte, otel arsası için ormanları yakmakta, denizleri doldurmakta, akarsuları lağıma çevirmekte bizden uzman(!) başka canlı tanımadım.

Spor yapıyorum diye sırf bir can almak için para harcayarak Sibirya’da dürbünlü tüfekle bin metreden ayı vuran insanoğlu! 

Maçan sıkıyorsa adil spor yapmak adına bir bıçak ya da tek kırma ile yaşamını sürdürmekten başka bir niyeti olmayan ayının karşısına çıksana!

Başından neler geçtiğini story olarak paylaşırsın.

Biz de avcı mısın yoksa şey misin anlarız.

Bütün bunları yaşam konforunuzu artırmak için yapıyoruz yalanını diyen de biziz, inanan da biziz.

Rabbim! İnsan soyunu da sen yarattın ama takip et!

Fani alemde başka dünya olmadığını bilmiyor ve kendini imha etmek için elinden geleni yapıyor.