SON DAKİKA
Hava Durumu

Gönüllüler tarafından hazırlanan deprem yardım platformları

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ilde ağır yıkımın yaşandığı 6 Şubat depremlerinin ardından farklı meslek gruplarından gönüllüler, yardım çağrılarını sistemli bir hale getirebilmek amacıyla birçok uygulama geliştirdi. uplifers.com bu platformları derledi. 

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2023 18:46
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2023 18:46
https://www.lifebursa.com
Gönüllüler tarafından hazırlanan deprem yardım platformları

İşte arama kurtarma çalışmaları destek platformları

1. Enkaz dinleme uygulaması
Enkaz Dinleme platformu, enkaz altındaki kişilerin seslerinin tespit edilmesini sağlamayı amaçlıyor ve internet olmadan da çalışabiliyor. Uygulama linkine buradan ulaşabilirsiniz.

2. Deprem konum
Bildiğiniz gibi depremin ardından birçok depremzede ve depremzede yakını, Twitter aracılığıyla durumlarını bildirdi veya yardım istedi. Bu sayede sayısız insanın yaşamı kurtarıldı… İşte deprem konum da bu sürece destek olabilmek için geliştirilen ve ilgili yardım tweetlerinin konumlarının işaretlendiği bir web sitesi. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

3. Deprem adres bildirim sayfası
Deprem adres bildirim sayfası, enkaz altında olan kişilerin listelendiği, adres bildirim formu ile veri girebileceğiniz bir web servisi. Bu platform aracılığıyla resmi sivil toplum örgütlerinin hızlı ulaşabilmesi için yardım adresi bildirebiliyorsunuz. Platforma buradan ulaşabilirsiniz.

4. Adres deprem
Adres Deprem, bir web sitesi üzerinden Twitter’da gönderilen “Yardım Edin” içerikli tweetleri bir araya topluyor ve listeliyor. Böylece yardım ekipleri, talepleri tek bir yerde görüntüleyebiliyor. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

5. Afet haritası
İhtiyaç Haritası’nın afet odaklı platformu afet haritası; Twitter, Instagram, Whatsapp ve çeşitli web siteleri gibi farklı kaynaklardan gelen tüm yardım çağrılarını topluyor ve bu veriyi sahada kullanılmak üzere anlamlı, rafine hale getiriyor. Başka bir ifadeyle, bir harita üzerinden enkazları yoğunluğa göre farklı etiketlerde gösteren bir web uygulaması. Uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz.

6. Deprem haritası
Deprem haritası da tıpkı afet haritası gibi, harita üzerinden enkazları yoğunluğa göre farklı renkli etiketlerde gösteren bir web uygulaması. Uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Depremzede destek ve güvenli noktalara erişim platformları

Aşağıdaki dijital platformlar, depremzedelere destek ve güvenli noktalara erişim sağlamak amacıyla geliştirildi.

1. Deprem.io
Deprem.io da, gönüllü yazılımcılar tarafından geliştirilmiş bir yardım platformu. Hem yardım etmek isteyenleri hem de yardıma ihtiyacı olanları bir araya getiriyor. Bu çok amaçlı web sitesinde enkaz altında olanlar, gıda ve ısınma ihtiyaçları listeleniyor. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Ads by Kiosked

2. Afet bilgi
Afet bilgi, ODTÜ’lü öğrenciler tarafından deprem ile ilgili ihtiyaç duyulan bilgileri bir araya toplayan bir web sitesi. Sitede geçici barınma ve güvenli toplanma alanları, eşya bağışı imkanı, Kızılay bağış noktaları, önemli telefon numaraları ve web siteleri ile ilgili faydalı yazılar ve bağış noktalarının bilgileri yer alıyor. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

3. Afet bölgesi en yakın noktalar
Afet bölgesi en yakın noktalar, Whatsapp üzerinden konum paylaşıldığında en yakın enkaz noktasını cevap olarak dönen bir bot. Buradan ulaşabilirsiniz.

4. Acil afet barınma / toplanma alanları
Deprem.dev, içerisinde afet barınma ve toplanma alanlarını listeleyen bir web sitesi. Site üzerinden ilgili yerlerin konum ve adres bilgilerine detaylı bir şekilde ulaşılabiliyor. Platforma buradan ulaşabilirsini.

5. Deprem yardım hattı
Deprem yardım hattı, yardım edilmesi gereken konumların harita üzerinde işaretlendiği ve gösterildiği bir web sitesi. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

6. Yardım linkleri
Yardım linkleri, adından da anlaşılabileceği gibi, deprem destek gruplarının listelendiği bir web sitesi. İçerisinde farklı bölgelere ait Whatsapp iletişim grupları, arama kurma gönüllü operatörler; yemek, konaklama, eczane, benzin gibi ihtiyaçlara yönelik iletişim bilgileri yer alıyor. Buradan ulaşabilirsiniz.

7. Başarsoft yardım
Bu deprem yardım harita uygulaması ise harita üzerinde yardım talepleri, yardım konumları, akaryakıt istasyonları gibi seçilebilir katmanlar üzerinden ilgili noktaları sergiliyor. Haritaya buradan ulaşabilirsiniz.

Depremzede yakını bulma yardım platformları

Aşağıdaki platformlar, depremzedelerin yakınlarını bulmalarını sağlamak, bu sürece destek olmak amacıyla geliştirildi.

1. Yakınımı bul
Yakınımı bul, ailesinden haber alamayanlar için depremzedelerin götürüldüğü adresleri, isim bilgileriyle birlikte listeleyen bir web sitesi. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

2. Ben iyiyim
Ben iyiyim, deprem bölgesindeki depremzede ve depremzede yakınlarının haberleşmelerini sağlamak üzere geliştirilen bir web sitesi. Deprem bölgesindeki insanlarin durumlarını diğer insanlara bildirmelerini sağlıyor. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

3. Hasta nakil sorgulama
Hasta nakil sorgulama, adından da anlaşılacağın gibi deprem bölgelerinden nakil edilen hastaların listelendiği bir web sitesi. Buradan ulaşabilirsiniz.

Konaklama yardım platformları

Aşağıdaki dijital platformlar, depremzedelere konaklama yardımı sağlama süreçlerini kolaylaştırmak amacıyla geliştirildi.

1. Misafirim ol
Misafirim ol, misafir olunabilecek yerlerin listelendiği bir web sitesi. Sistemde iki tip kullanıcı var: Ev sahibi ve ihtiyaç sahibi. Bu seçimin ardından platform üzerinden ve iletişim numaralarından karşılıklı görüşme sağlanarak ihtiyaç sahiplerinin misafir edilmesi sağlanıyor. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

2. Kalacak yer
Kalacak yer, harita üzerinde depremzedelerin ücretsiz olarak konaklayabilecekleri yerleri gösteren bir web uygulaması. Buradan ulaşabilirsiniz.

3. Afet konut
Afet konut, depremzedelere konaklama hizmeti sağlamak üzere çalışan bir web uygulaması. Site üzerinden konaklama hizmeti almak ve vermek şeklinde iki farklı seçenek yer alıyor. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

4. Zor gün dostu
Zor gün dostu da yine afet konut gibi konaklamaya ihtiyacı olan ya da konaklamaya uygun yeri olan kişileri buluşturan bir web uygulaması. Buradan ulaşabilirsiniz.

5. Bir kira bir yuva
Bir Kira Bir Yuva, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İhtiyaç Haritası tarafından, depreminin ardından evini kaybetmiş kişilerle kira desteği vermek ya da boş durumdaki evini kullanıma açmak isteyen kişileri buluşturmak için başlatılan bir dayanışma kampanyası. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

6. Otelz
Bölgelere göre konaklama seçeneklerini listeleyen bir platform olan Otelz, depreme destek amacıyla bir sekme altında depremzedelere destekte bulunan otel ve konaklama tesislerini listeliyor. Listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer deprem yardım platformları

Aşağıda teknik geliştirme ve farklı konularda, yine depremzedelere destek sağlamak üzere geliştirilen çeşitli platformları bulabilirsiniz.

1. IT deprem yardım discord
IT deprem yardım discord, deprem ile ilgili teknik projelerin geliştirmelerinin yapıldığı discord kanalı. Kanala buradan ulaşabilirsiniz.

2. Jotform
Jotform önemli bilgileri toplayabileceğiniz güçlü formlar oluşturmanızı sağlayan ve zengin özelliklere sahip bir online form oluşturma aracı. Ve bu zorlu süreçte, depremden etkilenen bölgelerde faaliyet gösteren arama kurtarma, sağlık ve yardım kuruluşlarına destek olmak adına tüm hizmetlerini ücretsiz olarak kullanıma sunuyor. Buradan ulaşabilirsiniz.

3. Uluslararası Nakliyeciler Derneği
Yine Uluslararası Nakliyeciler Derneği de bu zorlu sürece yardımcı olabilmek adına deprem bölgeleri için yardım amaçlı taşımacılık ilanlarını yayınlıyor. Buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.