Bursa
Parçalı Bulutlu
6.9°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri
Bir Fotoğraf Bir Hikaye
Bir Fotoğraf Bir Hikaye

İz !

08 Nisan 2021 Perşembe, 10:30

Zeki Oğuz

2016 Yılı mart ayının ilk haftası, esen yeller bahar kokularını getiriyor artık. İki güzel konuğum var İzmir'den. Çağdaş ve Aslı, onların da gezginlikten yana benden farkları yok. Onlar, Konyalı dostlar Mustafa Orhan, Atila Altay, Hasan Beydilli iki araba dolusu gezgin düşüyoruz yollara.

Sarıoğlan kavşağında kısa bir çay molası sonra doğru Bolay yaylası.

Vadinin ortasında gürül gürül akıyor kar suları. Dağların güney yamaçlarında karlar erimeye başlamış. Asırlık ahşap köprüden geçip güney yamacında yürümeye başlıyoruz. Yayla evleri Ermenek yolunun sağ geçesinde. Yukarıda bir evin çevresinde insanlar var, çalışıyorlar. Öteki evlerde bir kıpırdanma yok. Nisan ortalarına kadar da olmayacak.

Bahar çiçeklerinin en çok bulunduğu yer Bolay yaylası. Çiğdem, navruz, kardelen, lale, nergis en çok buralarda bulunur. Aceleci kardelenler daha karlar erimeden delip çıkarlar gün yüzüne.

Bir tarlanın alanında tek sıra halinde yürüyoruz. Benim önümde Atila vardı. Bir çiğdemi çiğneyip geçti, farkında olmadan. İçim cız etti ama yapılacak bir şey yoktu. O geçip gitti, ben hala onun bastığı yere bakıyordum. Birden yüreğim sevinçle doldu.

Ayak izinin tam ortasında dimdik ayaktaydı çiğdem...