SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Alzheimer hastalığından korunmanın yolları

Yazının Giriş Tarihi: 07.05.2021 16:58

Alzheimer hastalığı, hafıza ve bilişsel fonksiyonların kaybıyla ilerleyen nörodejeneratif bir hastalıktır. Demansın (bunama) en büyük sebeplerinden biridir. Türkiye'de 70 yaş ve üzeri her 100 kişiden 11'i Alzheimer hastalığına yakalanmaktadır. Yaş artışı ile her 5 yılda Alzheimer riski 2 kat artmaktadır.

Şeker hastalığı, depresyon ve sigara-alkol kullanımı Alzheimer riskini arttırmaktadır. Doymuş yağ asitlerinin fazla tüketimi ve çok yüksek enerjili diyetlerin de Alzheimer hastalığı riskini arttırdığı bilinmektedir.

Beslenmede antioksidan besinlerin arttırılması, Alzheimer oluşumundan sorumlu amiloid beta peptid birikimini önlemektedir.

A Vitamini ve Beta-Karoten

Yükse A vitamini ve Beta-karoten alımının yüksek hafıza performansına katkı sağladığı bilinmektedir bu sebeple koyu yeşil yapraklı sebzeler, havuç, yumurta ve süt ürünlerine diyetinizde yer vermelisiniz.

C Vitamini

C vitamini oksidatif stresi azaltarak Alzheimer oluşumunu azaltıcı etki gösterebilmektedir. C vitaminini doğal besinlerle almanın takviyeye oranla daha etkili olduğu saptanmıştır. Beslenmenizde biber, maydanoz gibi yeşilliler, turunçgiller, çilek, kivi ve ananas gibi besinleri eksik etmemeniz önemlidir.

Resveratrol

Resveratrolün DNA üzerinde mutasyona neden olan bazı tepkimeleri durdurarak ve SIRT1 geni aktivasyonu ile Alzheimer hastalığını önleyebileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Resveratrol, özellikle üzüm, kuru üzüm, yaban mersini ve dutta bulunan bir polifenoldür.

Kurkumin

Kurkumin son dönemde oldukça popüler olan ve zerdeçalda bulunan bir polifenoldür. Zerdeçalın çok fazla kullanıldığı Hindistan'da Alzheimer hastalığının yaygınlığının az olması ile kurkuminin etkisi araştırılmış ve hastalığın oluşumuna neden olan amiloid beta peptid birikimini azaltabileceği keşfedilmiştir. Zerdeçalın içindeki kurkuminden faydalanımınızı arttırmak için yağda çözdürerek karabiberle birlikte tüketmelisiniz.

İzotiyosiyanatlar

Sülfür grubunu içeren polfienolik bir bileşendir. Özellikle karnabahar, brokoli, pırasa, soğan ve lahana gibi besinlerde bulunan izotiyosiyanat, bilişsel fonksiyonları olumsuz etkileyen bir enzimin aktivasyonunu azaltarak Alzheimer oluşumundan koruyucu etki göstermektedir.

B6, B12 ,B9 Vitaminleri

Serum homosistein değerlerinin yüksek olması, Alzheimer hastalığı için risk faktörüdür. B6, folat ve B12 vitaminlerinin yeterli alınması ile homosistein düzeyleri düşüş göstermekte ve özellikle hafıza fonksiyonlarının gelişimini desteklemektedir. Bu sebeple yeterli ve dengeli bir diyetin sağlanması ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesi oldukça önemlidir. Homosistein düzeyleri yüksek seyreden kişilerin diyetlerine ek olarak hekimlerine vitamin takviyeleri için danışması önerilmektedir.

Kolin

Kolin, homosistein metabolizmasını düzenleyerek Alzheimer oluşumundan koruyucu etki göstermektedir. Kolin yumurta, süt ürünleri ve et türevlerinde bulunmaktadır. Özellikle hafıza üzerine olumlu etkisi olduğu bilinmektedir.

D vitamini

D vitamini eksikliğinin Alzheimer oluşumunu destekleyebileceğini gösteren kuvvetli çalışmalar mevcuttur. Bu sebeple serum 25-hidroksi D vitamini seviyeleri takip edilmeli ve düşüklüğünde mutlaka hekim tarafından takviyesi sağlanmalıdır. Ek olarak güneşten faydalanmak oldukça katkı sağlayacaktır. Özellikle el bilek içleri öğlen güneşinde en az 15 dakika boyunca güneş görmelidir.

Bakır

Bakırın yüksek düzeyde alımı toksik bir etki göstermektedir. Alınan yüksek düzeydeki bakırın Alzheimer oluşumuna katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.

Omega-3

Omega-3 takviyelerinin Alzheimer hastalığı üzerine etkileri çelişkilidir. Bazı çalışmalar omega-3 takviyesini düzenli alan kişilerde Alzheimer oluşum riskinin azaldığını göstermektedir. Omega-3'ün balıkla doğal şekilde alınmasının hastalık oluşum riskini azaltmaktadır. Omega-3 'ün yeterli alımının sağlanması için haftada 2 gün balık tüketiminin sağlanması faydalı olacaktır.

Çay ve Kahve

Çay ve kahve birçok biyoaktif bileşen içermektedir. Özellikle kafein içerikleri, Alzheimer riskini azaltıcı etki göstermektedir. Siyah çay ile yapılan bir çalışmada çayın görsel ve işitsel fonksiyonları arttırdığı kanıtlanmıştır. Ek olarak yeşil çayda bulunan epigallokateşin gibi biyoaktif bileşenlerin koruyucu etki gösterdiği saptanmıştır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar