SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Aralıklı oruç mucize mi?

Yazının Giriş Tarihi: 25.06.2021 16:35

Aralıklı oruç son dönemde oldukça popüler.

Ağırlık kaybı için planlanan diyetlerde sıklıkla aralıkla oruca başvuruluyor.

Peki gerçekten aralıklı oruç mucize mi?

Aralıklı orucun temelleri 1945'lere dayanmaktadır.

Günümüzde Mosley ile tekrar gündeme gelmiş ve popülaritesi artmıştır.

Aralıklı oruç uygulamasının birden fazla yöntemi bulunmaktadır ancak en sıklıkla kullanılan 16/8 yöntemidir.

Bu yöntemde 16 saat açlık oluşturulurken 8 saat besin tüketilebilmektedir.

Bu 8 saatlik periyotta tüketilecek öğünler, kişiye özgü planlanmalıdır. 16 saatlik açlık periyodunda su, çay, kahve, maden suyu gibi enerjisi yok sayılabilecek kadar olan az sıvılar tüketilebilmektedir.

Aralıklı orucun temeli otofaji ilkesine dayanmaktadır.

Otofaji, yeni ve sağlıklı hücrelerin oluşması için yaşlı ve işlevi bozulmuş olan hücrelerin ortadan kaldırılmasıdır.

Açlık periyodu ile besin depoları kullanılır doğru bir beslenme planı ile ağırlık kaybı sağlanabilir.

Açlık durumunda kandaki insülin miktarı azalarak yağ depolarının yakımı için sinyal oluşturmaktadır.

Bununla birlikte yeme zamanının azalması ile enerji alımının da azalacağı öngörülmektedir.

Bazı çalışmalarda ise aralıklı oruç ile vücudumuzun dinlenme halinde harcadığı enerjinin arttığı ve bu sayede ağırlık kaybını desteklediği gösterilmiştir.

Zaman kısıtlı uygulanan aralıklı oruç diyetinde, zaman kısıtlamasına bağlı olarak enerji alımı azatılmakta ve ağırlık kaybı hedeflenmektedir. Yapılan bir meta-analiz çalışmasında aralıklı orucun ağırlık kaybına ek olarak kolesterol, trigliserit, açlık şekeri, insülin, inflamasyon parametrelerinde (IL-6, TNF- α ) düşüş sağlayarak kan parametrelerini de düzenlediği gözlemlenmiştir.

Yapılan çalışmaların bazıları kadınlarda 16/8 metodu yerine 14 saat açlık ve 10 saat yeme periyodunun kullanılmasını önermektedir. Kadınlarda 16/8 yöntemi ile yapılan birçok çalışmada ağırlık kaybında diğer uygulana diyet yöntemlerinden farklı bulunamamakla birlikte yağ kaybı konusunda etkili olmadığını saptanmıştır.

Aralıklı orucu; özellikle insülin kullanan şeker hastaları, hipoglisemisi olan bireyler , hamileler , emzikliler ve çocuklar uygulamamalıdır. Yapılan çalışmalarda aralıklı orucun diyabetli bireylerde hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) oluştururken uzun dönemde kan şekerlerini dengelediği, HbA1c (üç aylık şeker ortalamanız) değerlerini düşürdüğü, diyabetik retinopati gibi komplikasyonları da azalttığını göstermektedir bu sebeple şeker hastaları için bireysel bazda değerlendirme yapılması daha doğru olacaktır.

Aralıklı oruç ile ilgili sonuçlar umut verici olsa da bu yönteme dair aklımızdaki soru işareti "sürdürülebilirlik" olmalıdır. Bu yöntem sizin yaşam tarzınıza uygun değilse ağırlık kaybı için tek ve ideal yöntem değildir. Aralıklı oruç yönteminin size uygunluğu ve beslenme planının size uygun bir şekilde oluşturulması için bir uzmandan destek almakta fayda olacaktır.


Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar