SON DAKİKA
Hava Durumu

B12 ve Sağlığa 5 Faydası

Yazının Giriş Tarihi: 22.05.2023 08:54
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.05.2023 09:00

            B12 vitamini sağlığın birçok alanında önemli bir rol oynayan bir vitamindir. Kemik sağlığını, alyuvar oluşumunu, enerji seviyelerini ve ruh halini destekleyebilir. Besleyici ve B12  vitamininden zengin bir diyet  bir diyet  veya takviye  almak, ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. Kobalamin olarak da bilinen B12 vitamini, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu ancak üretemediği temel bir vitamindir. Hayvansal ürünlerde doğal olarak bulunur, ancak aynı zamanda belirli gıdalara eklenir ve oral takviye veya enjeksiyon olarak bulunmaktadır.

-Kırmızı kan hücresi oluşumuna ve aneminin önlenmesine yardımcı olur

B12 vitamini, vücudunuzun kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olmada hayati bir rol oynar. Düşük B12 vitamini seviyeleri, kırmızı kan hücresi oluşumunda azalmaya neden olur ve bunların düzgün şekilde gelişmesini engeller. Sağlıklı kırmızı kan hücreleri küçük ve yuvarlaktır, oysa B12 vitamini eksikliği durumunda daha büyük ve tipik olarak oval hale gelirler. Bu daha büyük ve düzensiz şekil nedeniyle, kırmızı kan hücreleri kemik iliğinden kan dolaşımına uygun hızda hareket edemez ve bu da megaloblastik anemiye neden olmaktadır. Kansızlığınız olduğunda, vücudunuz hayati organlarınıza oksijen taşımak için yeterli kırmızı kan hücresine sahip değildir. Bu, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilere neden olabilir.

-Kemik Sağlığını Destekleyebilir ve Osteoporozu Önleyebilir

            Yeterli B12 vitamini seviyesini korumak kemik sağlığınızı destekleyebilir . Çölyak hastalığı olan 110 kişide yapılan bir çalışma, düşük B12 vitamini düzeylerinin erkeklerde femur ve kalçalarda azalmış kemik mineral yoğunluğu ile bağlantılı olduğunu bulmuştur. Mineral yoğunluğu azalmış kemikler zamanla hassas ve kırılgan hale gelebilir ve bu da osteoporozriskinin artmasına neden olur .

-Ruh halini ve depresyon semptomlarını iyileştirebilir

            B12 vitamininin ruh hali üzerindeki etkisi henüz tam olarak anlaşılmamakla birlikte, bu vitamin , ruh halini düzenlemekten sorumlu bir kimyasal olan serotoninin sentezlenmesinde ve metabolize edilmesinde hayati bir rol oynar . Bu nedenle, B12 vitamini eksikliği, serotonin üretiminin azalmasına neden olabilir ve bu da depresif bir ruh haline neden olabilir. Depresyonu olan ve B12 vitamini seviyeleri normalin düşük tarafında olan kişilerde yapılan daha eski bir çalışma, hem antidepresan hem de B12 vitamini alanların, tek başına antidepresanlarla tedavi edilenlere kıyasla daha iyi depresif belirtiler gösterme olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuştur.

-Homosisteini Azaltarak Kalp Sağlığını İyileştirebilir

            Amino asit homosisteinin yüksek kan seviyeleri, kalp hastalığı riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. B12 vitamini eksikliğiniz varsa, homosistein düzeyleriniz yükselebilir. Çalışmalar, B12 vitamininin homosistein düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğunu ve bunun da kalp hastalığı riskinizi azaltabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, şu anda B12 vitamini takviyelerinin aslında kalp hastalığını önlemeye yardımcı olduğunu doğrulayan hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Bu nedenle, B12 vitamini ve kalp sağlığı arasındaki ilişkiyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

-Sağlıklı saç, cilt ve tırnakları destekler

               B12 vitamininin hücre üretimindeki rolü göz önüne alındığında, sağlıklı saç, cilt ve tırnaklarıdesteklemek için bu vitaminin yeterli seviyelerine ihtiyaç vardır . Düşük B12 vitamini seviyeleri, hiperpigmentasyon, tırnaklarda renk değişikliği, saç değişiklikleri, vitiligo (ciltte renk kaybı) ve açısal stomatit (iltihaplı ve çatlamış ağız köşeleri) gibi çeşitli dermatolojik semptomlara neden olabilir. B12 vitamini takviyesinin, B12 eksikliği olan kişilerde dermatolojik semptomları iyileştirdiği gösterilmiştir. Bununla birlikte, iyi beslenmişseniz ve bu vitamin eksikliğiniz yoksa, takviye almanın cilt, tırnak gücü veya saç sağlığı üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığı açık değildir. Bı nedenle B12 seviyelerini bilmeden hekime danışmadan takviye kullanımı önerilmemektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.