SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Bağışıklık sisteminizi destekleyin

Yazının Giriş Tarihi: 09.04.2021 09:20

Bağışıklık sistemi, vücudun savunma sistemidir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi; virüs ve benzeri hastalık yapıcı faktörlere karşı bir bariyer oluşturmaktadır bu sebeple bağışıklık sisteminin sağlıklı olması oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin temelleri düzenli uyku, yeterli su tüketimi , düzenli fiziksel aktivite ,yeterli ve dengeli beslenmedir. Ek olarak bazı besin öğeleri bağışıklık sistemini desteklemektedir. Bu besinleri doğru şekilde ve dozda beslenmenize eklemeye ne dersiniz?

C VİTAMİNİ

Bağışıklık sistemi denilince akılları ilk gelen vitamin C'dir. Doğal bir antioksidandır. Bağışıklık sisteminin hücresel işlevlerini destekleyerek katkı sağlamaktadır. Bu sayede daha güçlü bir bariyer oluşturulmaktadır. Yapılan çalışmalarda C vitamininin özellikle alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı etkili olduğu bilinmektedir.

Yeşillikler, kırmızı biber, yeşil biber, brokoli, ıspanak, kivi ve turunçgiller C vitamini kaynaklarıdır. Özellikle turunçgillerde bulunan naringenin bakteri ve virüslere karşı bağışıklık sistemini desteklemektedir.

D VİTAMİNİ

D vitamini, güneşten gelen UVB ışınları ile akrtive olmaktadır. Pandemi döneminde ev karantinaları sonucu gerçekleşen güneş yoksunluğu ile D vitamini seviyeleri önemli düşüş göstermektedir. D vitamini, bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen bazı bileşenleri baskılayarak hücresel bağışıklığa katkı sağlamaktadır. Bu nedenle kişilerin D vitamini seviyelerini takip etmesi ve eksiklik durumunda hekim önerisi ile takviye etmesi gerekmektedir. D vitamini seviyelerinin kanda 50 nmol/L ve üzeri olması yeterli olduğunu göstermektedir. Takviyeye ek olarak her gün özellikle el bilek içlerini 15 dakika boyunca güneşe maruz bırakmak gerekmektedir.

OMEGA-3 YAĞ ASİTLERİ

Omega-3 antiinflamatuvar etkisiyle bilinen çoklu doymamış yağ asididir. Bağışıklık sistemini desteklemek için omega-3'ün doğal kaynaklarını diyetinize eklemenizde fayda olacaktır. Balık, ceviz, keten tohumu ve semiz otu omega-3 yağ asitlerinden zengindir. Haftada 2 gün balık tüketimi sağlanmalı ve kızartma olarak tüketilmemelidir.

BAĞIRSAKLARIMIZDAKİ AJANLAR: PROBİYOTİKLER VE PREBİYOTİKLER

Bağırsak mikrobiyotasını bağırsaklarda yaşayan mikroorganizmaların tamamı oluşturur. Bağırsaklarda kötü mikroorganizmların iyilerden az olması durumu disbiyoz olarak adlandırılmakyadır. Bu durumda bağıklık sistemi olumsuz etkilenerek bağışıklığımız düşmektedir.

Probiyotikler, bağırsaklar için faydalı olan mikroorganizmalarken prebiyotikler bu mikroorganizmaların varlığını sürdürebilmek adına kullandığı besinlerdir. Probiyotik besinlere yoğurt, kefir gibi fermente süt ürünleri, turşu, tarhana gibi besinler örnek verilebilirken prebiyotiklere enginar, kereviz, kuşkonmaz, soğan, sarımsak gibi besinler örnek verilebilir.

Probiyotik takviyeler alınırken özellikle L.acidophilus ve L.reuteriiçeren suşların tercihi bağışıklık sisteminizi destekleyecektir.

YEMEKLERİNİZİ BAHARATLARLA TATLANDIRIN

Baharatlar birçok biyoakfit bileşenleri içermektedir. Son dönemde oldukça popüler olan zencefil, zerdeçal, karabiber üçlüsünü yemeklerinizden eksik etmemekte fayda olacaktır. Zerdeçalda bulunan kurkumin, zencefilde bulunan gingerol ve karabiberdeki piperin; antiviral, antiinflamatuvar etkileri ile doğal bağışıklığı desteklemektedir. Yapılan bir çalışmada zerdeçaldaki kurkuminin Covid-19 virüsüne karşı etkili olduğu saptanmıştır. Zerdeçal, zencil, karabier üçlüsü ile hazırlayabileceğiniz altın sütü beslenmenize ekleyebilirsiniz.

ALTIN SÜT

1su bardağı ılık süte yarım çay kaşığı zerdeçal, çay kaşığı ucu ile karabiber, çay kaşığı ucu ile toz zencefil, çay kaşığı ucu ile tarçın karıştıralım ve hazır. Afiyetler olsun.

TABAKLARINIZDA MEYVE VE SEBZELERE YER AÇIN

Sebze ve meyveler fitokimyasallarca zengindir bu bileşenler antioksidan kapasiteyi güçlendirerek bağışıklık sistemini desteklemektedir. Aynı zamanda içerdiği lifler bağırsak sağlığına katkı sağlarken vitamin ve mineral içeriği ile sağlığı bir bütün olarak geliştirmektedir. Günde en az 2 porsiyon meyve ve 3 porsiyon sebzeye yer vermenizde fayda olacaktır.

FİZİKSEL AKTİVİTEYE ÖNEM VERİN

Yeterli ve dengeli bir beslenmeye ek haftalık 150-200 dakika yapılan bir fiziksel aktivite bağışıklık sisteminizi güçlendirirken ideal ağırlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.


Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar