SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Besin etiketi okuyor musunuz?

Yazının Giriş Tarihi: 04.01.2022 11:49
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.01.2022 11:53

Paketli gıdalar, günümüzde oldukça sıklıkla tercih edilmektedir. Alışveriş sırasında dikkat etmeniz gereken bazı noktalara gelin birlikte göz atalım.


Evin mutfak alışverişin sırasında listeleme yöntemi kullanarak ihtiyaç dışı alımları azaltmalı ve mutfağınıza abur cubur niteliğindeki ürünleri almamaya dikkat etmelisiniz. Aldıkça tüketimin artacağını unutmayınız.


Öncelikle alınacak paketli ürünlerin satın alımı esnasında son kullanma tarihlerini kontrol etmeye özen göstermelisiniz. Ardından içindekiler kısmı ve besin değeri tablosunu değerlendirmelisiniz. İçindekiler kısmında E kodlu gıda katkı maddelerinin varlığı, besin alerji ve/veya intoleransınız mevcutsa besinin uygunluğunu kontrol etmelisiniz. 

 

Paketli ürünlerde en önemli konulardan biri de porsiyonlamadır. Bir paket ürün her zaman bir porsiyon değildir. Çoğu zaman bir paket, birden fazla porsiyon içermektedir. Ürünün üzerinde tüketilmesi gereken porsiyon belirtilmektedir. Örneğin cips paketlerinin genellikle  sağ alt kısmında 25 gram, çikolataların genelde arka kısmında 20 gram olarak bu porsiyonlar belirtilir.Gramajlar çeşitliliğe göre değişebilmektedir. 


Paketli bir üründe;
-Toplam yağ içeriği 6,5 gramdan az olmalıdır.
-Doymuş yağ 1 gramdan az olmalıdır.
-Kolesterol içeriği 20 mg’dan az olmalıdır.
-Trans yağ içeriği mümkünse hiç olmamalı varsa 0,5 gramdan az olmalıdır.
-9 gramdan fazla eklenti şeker içermemelidir. Mümkünse şeker ilavesi olmayan ürünler tercih edilmelidir.

 

Paketinde “şekersiz” ibaresi bulunan ürünler, her zaman sağlıklı demek değildir. Üründe şeker eklentisi olmasa bile elma suyu /hurma suyu konsantresi ile tatlandırılabilir. Ancak unutmayın, elma suyu konsantresi de olsa bir şeker kaynağıdır ve yüksek ölçüde kullanıldığında tercih edilmemelidir.


Sofra şekeri etiketlerde nasıl gizlenir ?
Şeker yerine geçenleri; invert şeker, rafine şeker, fruktoz şurubu, şeker çözeltisi, glukoz şurubu, mısır şurubu, maltoz şurubu, susuz dekstroz, ham şeker kamışı, dekstrin, diyastaz, esmer şeker, glikomalt, glikoz, maltoz, maltodekstrin, , şeker pancarı, şeker kamaşı, yüksek fruktozlu mısır şurubu (HCFS), karamel olarak sıralayabiliriz. 


Etiketlerde şeker birçok isimle yer alabilir. Şekeri tanımalı ve besin değeri tablosuna bakarak şeker miktarını porsiyona göre değerlendirilmelisiniz.
 

Şekersiz olarak adlandırılan ürünler genellikle tatlandırıcılar da tatlandırılabilir. Ancak tatlandırıcıları uzun dönemli etkileri bilinmemektedir ve vücutta şeker gibi metabolize olmaktadır. Özellikle yapay tatlandırıcılar aspartam, asesülfam K, neotam, sakkarin, sukraloz gibi tercih edilmemelidir.  Tatlandırıcı olarak stevia içeren  ürünler diğerlerine oranla tercih edilebilir ürünlerdir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar