SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Beslenme ile Covid-19'a karşı alınacak önlemler

Yazının Giriş Tarihi: 02.04.2021 09:00

Covid-19 pandemisi öncesinde diyabet ve obezitenin bağışıklık fonksiyonun bozulmasına katkıda bulunduğu düşünülmekteydi. Pandemi ile birlikte diyabet ve obezitesi olan bireylerin daha yüksek ölüm oranına sahip olduğu saptanmış oldu. İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti'nden (NHS) yayınlanan veriler, Nisan ayında ve Mayıs ayının (2020) ilk yarısında Covid-19'a bağlı ölümlerin yaklaşık% 25'inin şeker hastalarında meydana geldiğini gösterdi.

Üstelik yüksek beden kütle indeksine sahip bireylerin Covid-19'u daha ağır geçirdiği de gözlemlendi. Bu sebeple sağlıklı bireylerin karantina döneminde alacağı önlemler daha da önemli hale geldi.

Yeterli miktarda uyku, stresten kaçınma, dengeli beslenme ve orta düzeyde yapılan egzersiz; Covid-19 gibi viral hastalıklarla uğraşırken doğal olarak bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olacaktır.

Yeterli ve dengeli beslenmede bağışıklığı destekleyen bazı besin öğeleri ön plana çıkmaktadır. Özellikle solunum yolu hastalıklarında; vitaminler, eser elementler ve yağ asitlerinin bağışıklık sistemine katkı sağladığı tartışılmaktadır.

Omega-3 yağ asitlerinin düzenli olarak alınması bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu noktada özellikle balık tüketimi önemlidir. Haftada 1-2 kere 300 gram kadar balık tüketimi sağlanmalıdır. Ek olarak ceviz, semiz otu gibi omega-3 kaynaklarına beslenmede yer verilmelidir.

D vitamini hem doğuştan hem de edinilmiş bağışıklıkta önemlidir. Pek çok bağışıklık hücresi Vitamin D reseptörünü içerir ve ayrıca D vitamini aktivasyonunda rol oynamaktadır. Bu sebeple D vitamini seviyeleri takip edilmelidir. Toplumumuzun %90'ında D vitamini eksikliği bulunmaktadır. Kış aylarında eksikliği artmaktadır. D vitamini seviyelerinin arttırılması için güneş kremi kullanmaksızın özellikle el bilek içlerini açarak 15-20 dakika güneşlenmeniz önerilmektedir.

C vitaminin üst solunum yolu enfeksiyonunu kısaltarak hafiflettiği bilinmektedir. Kısa süre önce yapılan bir çalışmada C vitamini alımı fazla ve uzun süreli olan bireylerin Covid-19 enfeksiyonu sırasında solunum cihazına olan bağımlılığının az olduğu saptanmıştır. Bu sebeple taze sebze ve meyvelerin tüketimi ön plana çıkmaktadır. C vitamini kolaylıkla okside olabildiği için sebze ve meyveler kesme işleminden hemen sonra tüketilmelidir.

Turunçgillerin yanı sıra yeşil biber , yeşil yapraklı sebzeler de C vitaminince zengindir.

Pandemi süresince kinin içerikli toniklerin Covid-19'a karşı korunmaya yardımcı olacağına dair popüler bir inanış bulunmaktaydı ancak kinin içerikli toniklerle yapılan çalışmada tonikler başarısız bulundu.

Yapılan çalışmalardan da anlaşılacağı gibi pandemi süresince taze sebze ve meyve tüketimi ön plana çıkmaktadır. Sebze ve meyvelerin bu etkisinin başta flavonoidler olmak üzere diğer tüm antioksidan bileşenlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Ek olarak kükürtlü sebzelerin antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Sarımsak, soğan, brokoli filizi, karnabahar, lahana, pırasa kükürt içeren organosülfürce zengindir. Yapılan bir çalışmada organosülfür içeren gıdaların tüketimi ile korona virüsün hücrelere bağlanmasını engellediği saptanmıştır.

Araştırmalar, aktif bir yaşam tarzının bağışıklık sistemini harekete geçirdiğini obezite ve ilgili bozuklukların ise bağışıklık sistemi işlevini baskıladığını göstermektedir Bu hususlar, karantina döneminde mümkün olduğunca aktif kalmanın gerekliliğini vurgulamaktadır. Öte yandan, orta yoğunlukta egzersizin bağışıklık hücresi sayısını ve üremesini artırdığı gösterilmiştir.

Covid-19, gerekli önleyici adımları atmazlarsa maruz kalan insanlar için büyük bir tehdit haline gelmeye devam etmektedir.

Henüz belirli bir tedavinin tanımlanmadığı göz önüne alındığında, dengeli beslenme ve egzersiz pandemide hepimizin güvende olmasına yardımcı olacak önemli faktörlerdir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar