SON DAKİKA
Hava Durumu

Beyni Destekleyen 4 Besin

Yazının Giriş Tarihi: 23.01.2023 09:13
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.01.2023 09:13

Vücudumuzun kontrol merkezi olan beynimizin birçok fonksiyonu bulunmaktadır özellikle düşünsel ve bilişsel fonksiyonlar beslenme ile desteklenebilir. Bu fonksiyonları desteklemek için 4 besini bu hafta sizlerle paylaşıyorum.

-BALIK

Balık omega-3 yağ asitlerinden zengin kıymetli bir besindir. Özellikle yağlı balıkların omega-3 içeriği oldukça yüksektir. Beynimizin %60’ı yağlardan oluşurken büyük bir çoğunluğu omega-3 yağ asitlerinden oluşmaktadır. Özellikle sinir hücrelerinin yapımı için omega-3 yağ asitleri elzemdir. Hafıza ve öğrenme fonksiyonları için balık tüketimi iyidir.  Düzenli balık tüketimi olan kişilerin beyninde gri madde miktarının daha fazla olduğu bu sayede hafıza ve öğrenme fonksiyonları desteklediği düşünülmektedir.

-KAHVE

Antioksidan içeriği yüksek besinlerden biri olan kahve, beyin sağlığını destekleyen besinlerden biridir.  Kafein ve antioksidan içerikleri ile uyanıklık ve konsantrasyonu arttırmaktadır.  Kafein, uykulu hali uyaran adenozini bloke ederek uyanıklığı sağlamaktadır. Dopamin gibi nörotransmitterleri arttırarak ruh halini düzenlemeye katkı sağlar.  Biliş testinde düzenli kafein alan kişilerin, özellikle konsantrasyonlarının yüksek olduğu görülmüştür.  Nörodejeneratif hastalıklar olan Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı koruyucu olduğu bilinmektedir.  Koruyucu olması açısından günde 1-2 fincan kahve tüketimi önerilebilir.

-ZERDEÇAL

Zerdeçalın etken maddesi olan kurkumin, kan-beyin bariyerini aşmaktadır.  Antioksidan ve antiinflamatuvar içeriği ile Alzheimer hastalarında artan amiloid plakların azalmasına katkı sağlamaktadır bu sayede hastalığın ilerlemesini durdurabilir. Serotonin ve dopamini destekleyerek depresyon ve anksiyete semptomlarını azaltabilir.  Yaşa bağlı olarak gelişen zihinsel gerilemeyi de geciktirebileceğine dair çalışmalar bulunmaktadır ancak tüm bu etkilerin yüksek doz kurkumin kullanımı ile yapıldığı göz önünde bulundurulmalıdır. Zerdeçalın yalnızca %3-6 kurkuminden oluştuğu için yalnızca zerdeçal tüketimi bu etkiyi oluşturmazken düzenli kullanımı bilişsel fonksiyonları desteklemektedir.

-KABAK ÇEKİRDEĞİ

Kabak çekirdeği içerdiği antioksidan bileşenler , demir, magnezyum ve bakır ile beyni ve vücudu desteklemektedir. Çinko eksikliği nörodejeneratif hastalıklarla doğrudan ilişkilidir bu nedenle düzenli tüketilen kabak çekirdeği çinko alımına katkı sağlayarak beyin sağlığını olumlu etkilemektedir. Magnezyum dikkat , öğrenme ve hafıza üzerine etkilidir. Mikrobesin öğelerinden zenginliği ile  kabak çekirdeği beyin sağlığını desteklemektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.