SON DAKİKA
Hava Durumu

Bilinen En Sağlıklı Diyet : Akdeniz Diyeti

Yazının Giriş Tarihi: 15.05.2023 10:34
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.05.2023 10:34

        Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve sağlıklı yağlar gibi besinlerden zengin olan Akdeniz diyeti, bilinen en sağlıklı diyet modelidir. Beyin fonksiyonunu desteklemeye, kalp sağlığını geliştirmeye, kan şekeri seviyelerini düzenlemeye ve daha fazlasına yardımcı olabilir. Akdeniz diyeti; İspanya, Yunanistan ve İtalya dahil olmak üzere Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerde insanların yediği geleneksel yiyeceklere dayanmaktadır. Araştırmacılar, bu insanların son derece sağlıklı olduklarını ve birçok kronik hastalığa yakalanma riskinin düşük olduğunu keşfettikten sonra Akdeniz insanının beslenmesini araştırmaya başladı. Diyet için katı kurallar veya düzenlemeler olmamasına rağmen; meyveleri, sebzeleri, kepekli tahılları, baklagilleri, kabuklu yemişleri, tohumları ve kalp dostu yağlara teşvik etmektedir. İşlenmiş gıdalar, ilave şeker ve rafine edilmiş tahılları kısıtlamaktadır.

Kalp sağlığını destekler

Çok sayıda çalışma Akdeniz diyetinin kalp krizi riskini azaltabileceğini,felçleri önlemeye katkı sağlayacağı, kilo vermeye teşvik ettiğini göstermektedir. Kalp sağlığını destekler Akdeniz diyeti, kalp sağlığını geliştirme yeteneği açısından kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmalar, Akdeniz diyetinin daha düşük kalp hastalığı ve inme riskiyle bile bağlantılı olabileceğini gösteriyor.  Bir çalışma, Akdeniz diyetinin ve az yağlı bir diyetin etkilerini karşılaştırdı ve Akdeniz diyetinin, kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan arterlerde plak birikiminin ilerlemesini yavaşlatmada daha etkili olduğunu bildirdi. Diğer araştırmalar, Akdeniz diyetinin kalp sağlığını desteklemek için diyastolik ve sistolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Sağlıklı kan şekeri seviyelerini destekler

Akdeniz diyeti; meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar, kepekli tahıllar ve sağlıklı yağlar dahil olmak üzere çeşitli besleyici yoğun gıdaları teşvik etmektedir. Bu nedenle, bu yeme modelini takip etmek, kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine ve tip 2 diyabete karşı korunmaya yardımcı olabilir. Birçok çalışma, Akdeniz diyetinin açlık kan şekeri düzeylerini azaltabildiğini ve uzun süreli kan şekeri kontrolünü ölçmek için kullanılan bir belirteç olan hemoglobin A1C düzeylerini iyileştirebildiğini bulmuştur.

Beyin fonksiyonlarını korur

Çeşitli araştırmalar, Akdeniz diyetinin beyin sağlığı için faydalı olabileceğini ve hatta yaşlandıkça bilişsel gerilemeye karşı koruyabileceğini gösteriyor.

Örneğin, 512 kişiyi içeren bir çalışma, Akdeniz diyetine daha fazla bağlılığın, gelişmiş hafıza ve Alzheimer hastalığı için çeşitli risk faktörlerinde azalma ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Diğer araştırmalar, Akdeniz diyetinin daha düşük bunama, bilişsel bozukluk ve Alzheimer hastalığı riski oluşturabileceği bulunmuştur.

Akdeniz Diyetinde Neler Yenir ?

Taze sebze, meyve, yağlı tohumlar, baklagiller, tam tahıllar, baharatlar , balık, deniz ürünleri, zeytinyağı Akdeniz diyetinin vazgeçilmezidir.

Kırmızı et, ilave şeker, işlenmiş ürünlerin sıklığını azaltın.

Akdeniz diyetinin en iyi içeceği sudur. Krema ve şeker içermeyen kahvelerin ılımlı tüketimi sağlanabilir. Eklenmiş şeker oranı çok yüksek olan soda veya gazlı içecek gibi şekerle tatlandırılmış içecekleri sınırlamakta faydalı olacaktır. Meyve suyunu ılımlı bir şekilde dahil etmek sorun olmaz, ancak lifin faydasını elde etmek için meyveyi tam hali ile yemek tercih edilmelidir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.