SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

C vitamininden zengin 10 gıda

Yazının Giriş Tarihi: 18.05.2022 09:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 18.05.2022 09:04

C vitamini, özellikle meyve ve sebzelerde bulunan suda çözünen bir vitamindir.

Vücutta güçlü bir antioksidan olarak işlev görür. Bağışıklık sistemini güçlendirmede, nörotransmitter üretiminde ve kolajen sentezinde önemli roller oynar. Kolajen sentezine ek olarak;  bağ dokusu, kemikler, dişler ve damarlar için C vitamini  hayati önem taşır.

Eksikliğinde enfeksiyonlara karşı daha yüksek duyarlılık, diş eti kanaması, morarma, zayıf yara iyileşmesi, anemi ve iskorbüt gibi semptomlar oluşabilir.

Turunçgiller en iyi bilinen C vitamini kaynağı olsa da, çeşitli meyve ve sebzeler bu vitaminden zengindir ve hatta turunçgillerde bulunan C vitamini miktarından daha çok C vitamini içerebilir. 

- Kuşburnu 

Kuşburnu, gül ailesinden elde edilen küçük, tatlı, keskin bir meyvedir.  Sadece 100 gram kuşburnu, 426 mg C vitamini veya günlük ihtiyacın %473'ünü sağlamaktadır.  Yaşlandıkça cilt bütünlüğünü destekleyen kolajen sentezi için C vitamini gereklidir. Bu meyvenin yaklaşık altı adedi günlük ihtiyacın 2'sini sağlar ve daha sağlıklı görünen bir cildi teşvik eder.

- Biber 

Bir adet yeşil biber, 109 mg C vitamini içermektedir ve  günlük ihtiyacın 1'ini karşılamaktadır.

Bir adet  kırmızı acı biber, 65 mg içerir ve günlük ihtiyacın %72'sini sağlamaktadır.

Tatlı veya dolmalık biberlerin C vitamini içeriği olgunlaştıkça artar.

Bir büyük sarı biber, yeşil biberlerde bulunan miktarın iki katından fazla olan 342 mg C vitamini ile, günlük ihtiyacın %380'ini sağlamaktadır.

Yeterli miktarda C vitamini tüketmek göz sağlığınız için önemlidir ve katarakt oluşumu ve ilerlemesine karşı korunmaya yardımcı olabilir. 300'den fazla kadın üzerinde yapılan bir araştırma, daha yüksek C vitamini alımı olanların, en düşük alımlara kıyasla %33 daha düşük katarakt ilerlemesi riskine sahip olduğunu bulunmuştur. Bu sebeple günlük beslenme düzenine renkli biberleri dahil etmek göz sağlığına katkı sağlamaktadır. 

- Maydanoz

İki yemek kaşığı (8 gram) taze maydanoz, önerilen günlük alımın 'ini sağlayan 10 mg C vitamini içermektedir.  Maydanoz, önemli bir K vitamini, antioksidan ve C vitamini kaynağıdır. C vitamini açısından zengin besinler yemek kanser riskinizi azaltabilir. 2018 yılında yapılan bir araştırma, C vitaminini günde 100 mg artırmanın kanser riskini %7 oranında azalttığı bulunmuştur.

Ek olarak, diyet C vitaminini günde 150 mg artırmanın prostat kanseri riskini kohort çalışmalarında %5'e kadar ve vaka kontrol çalışmalarında %21 oranında azalttığı gösterilmiştir.

Maydanoz 100 gramda 133 mg C vitamini içererek günlük C vitamini alımına katkı sağlamaktadır. 

- Kivi

Bir orta boy kivi, 56 mg C vitamini veya günlük ihtiyacın %62'sini içermektedir. Araştırmalar kivinin kan pıhtılaşması ve felç riskini azaltmaya yardımcı olabilecek kan trombositleri üzerinde engelleyici bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir.

C vitamini eksikliği olan 14 erkek üzerinde yapılan bir araştırma, 4 hafta boyunca günde iki kivi yemenin beyaz kan hücresi aktivitesini %20 oranında artırdığını bulmuştur. 

Sadece 1 hafta sonra kandaki C vitamini seviyeleri normale döndüğü gözlemlenmiştir. 

- Brokoli

Brokoli, turpgillerden bir sebzedir. 100 gram brokoli 65 mg C vitamini veya günlük ihtiyacın %57'sini sağlamaktadır.

Çok sayıda gözlemsel çalışma, bol miktarda C vitamini açısından zengin turpgiller yemek ile kanser riskinin azalması arasında olası bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Bir çalışma, günde 30 gram brokoli filizinin aşırı kilolu yetişkinlerde inflamatuar belirteç C-reaktif proteinin belirteçlerini azalttığını bulmuştur. 

- Limon

İskorbüt (skorbüt),  C vitamini eksikliğinde oluşan bir hastalıktır. 1700’lerde iskorbüt(skorbüt) hastalığının denizcilerde keşfedilmesinin ardından limon tüketimini ile tedavisi sağlanmıştır. Bir bütün çiğ limon, 45 mg C vitamini içererek günlük ihtiyacın %50'sini sağlamaktadır.

Limon suyundaki C vitamini, diğer meyvelerin ve yiyeceklerin kararmasını önleme yeteneğiyle kendini gösteren bir antioksidan görevi görmektedir. Meyve ve sebzeler kesildiğinde polifenol oksidaz enzimi oksijene maruz kalır. Bu oksidasyonu tetikler ve yiyeceği kahverengiye çevirir.

 Açıkta kalan yüzeylere limon suyu sürmek bir bariyer görevi görerek esmerleşme sürecini engellemektedir.  Limon suyunun ayrıca kan basıncını düşürdüğü ve besinlerin kan şekeri hızlı yükseltme etkisini azalttığı bilinmektedir.  

- Çilek

100 gram kadar çilek ortalama 60 mg C vitamini içermektedir.

Çilek; C vitamini, manganez, flavonoidler, folat ve diğer faydalı antioksidanlar açısından zengin bir meyvedir.

Araştırmalar, yüksek besin içeriği ve faydalı bitki bileşikleri nedeniyle düzenli olarak çilek yemenin inflamasyonu azaltacağı ve bu sayede genel sağlık durumunu olumlu etkileyeceğini göstermektedir. 

- Portakal

Bir orta boy portakal, günlük ihtiyacın %92'si olan 83 mg C vitamini sağlamaktadır. 

Diğer turunçgiller de C vitamini ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. 

Örneğin, yarım pembe greyfurt günlük ihtiyacın %51'ini, orta boy bir mandalina günlük ihtiyacın %27'sini içermektedir.

Portakal ve diğer turunçgiller C vitamininden zengin olsa da C vitaminin tek kaynağı değildir. 

- Çiriş 

Mart ve Nisan aylarında yeşil yaprakları topraktan yeni çıkarken dağlardan toplanan çiriş otunun 100 gramında 130 mg C vitamini bulunmaktadır.

Keskin bir kokusu olan çiriş, antioksidandır ve bağışıklık sistemini desteklemektedir. Mevsiminde toplanan çirişler; omlet yapımında, zeytinyağlılarda ve salatalarda kullanılabilir. 

- Dereotu 

Maydonozgiller ailesinden olan dereotunun 100 gramı, 100 mg C vitamini içermektedir. Dereotu, değişen yumuşak yapraklara, yeşil renge ve ince bir gövdeye sahip bitkilerden biridir. Dereotu tat olarak aromatiktir.

Çeşitli yemeklerin lezzetini yükseltmek için yaygın olarak kullanılır. Antioksidan yapısı, kuvvetli vitamin- mineral içeriği ile kansere karşı koruyucu, bağışıklık sistemini destekleyici etkiye sahiptir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar