SON DAKİKA
Hava Durumu

Çörek Otu Yağının Faydaları

Yazının Giriş Tarihi: 27.03.2023 08:59
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.03.2023 09:01

            Nigella sativa, bilinen adıyla çörek otu Asya, Orta Doğu ve Akdeniz’e özgü çiçekli bir bitkidir.

Çörek otu, birçok sağlıklı faydası bulunan yaygın kullanılan bir tohumdur. Çörek otu kalsiyum, demir, çinko, bakır, tiamin, niasin, fosfor, folik asit ve bazı elzem aminoasitleri  içermektedir. Yapılan bilimsel araştırmalarda çörek otunun antioksidan, antitümöral, antiinflamatuar, antibakteriyel aktivitesi ve immun sistem üzerine uyarıcı etkisinin olduğu görülmektedir. 

Çörek otunun biyolojik aktif bileşikleri arasında timokinon, timohidrokinon, ditimokinon yer almaktadır. Asıl sağlık faydasını sağlayan etken maddenin timokinon olduğu bilinmektedir. Çörek otunun 1 çay kaşığı kadar tüketilmesi önerilir. Çörek otu yağını da yaklaşık 1 tatlı kaşığı kadar tüketebilirsiniz.

            Çörek otu, geleneksel tıp sisteminde birçok sağlık avantajıyla bilinir. N. sativa tohumu, alkaloidler açısından zengindir ve hormonal ve endokrin sistemi dengeleme yeteneğine sahiptir.

Kan şekeri dengelenmesine katkı sağlar

Çörek otu , dünya çapında bir baharat ve geleneksel bir ilaç olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle bazı çalışmalarda antidiyabetik özellik gösterdikleri bildirilmektedir.

Bağışıklığı destekleyebilir

Çörek otu içindeki etken madde timokinon immün düzenleyici işlevlerinde yer alan sinyaller üzerinde etki göstererek bağışıklığı desteklemektedir.

Antitümör etkisi

Çörek otunun yağ bileşiklerinin antioksidan ve anti-tümör aktivitelerini sağladığı düşünülmektedir. Ek olarak timokinon ve monoterpenler gibi antioksidan bileşenlerin apoptozu dedtekleyerek antitümör etkiyi kuvvetlendirmektedir.

Antioksidan içeriği kuvvetlidir

Hücreleri koruyan antioksidanlar, çörek otu yağında bolca bulunur. Timokinon bu bileşiklerden biridir. Bu bileşik akciğer , karaciğer hasarında etkili rol oynadığı bilinmektedir.

Antiinflamatuvardır

Çörek otu ve çörek otu yağı  antioksidanlardan zengin olduğu için antiinflamatuvar özelliğe sahiptir. Vücuttaki iltihapla savaşmaya yardım ederken kalp hastalıkları, diyabet ve Parkinson, Alzheimer gibi kronik hastalıkların riskini düşürmede etkili olabilir.

**Çörek otu veya çörek otu yağının bilinçsizce tüketimi yapılmamalıdır. Özellikle takviye formatındaki ürünler böbrek hastaları , hamile , emzikli kadınlarda kullanılmamalıdır. Kan sulandırıcı kullanan kişilerin çörek otu veya çörek otu yağı kullanımından önce hekimine danışması önerilmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.