SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Diyet posası nedir?

Yazının Giriş Tarihi: 22.12.2021 03:49
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.12.2021 03:50

Diyet posası, bitkisel yiyeceklerin yapısında bulunan sindirim enzimlerimiz tarafından sindirilemeyen veya kısmen sindirilen bir besin bileşenidir. Kurubaklagiller, sert kabuklu yemişler, tam tahıllar, sebzeler ve meyveler diyet posasından zengindir. Çiğ ve kabuklu formundaki besinler diyet posasını daha fazla içermektedir. İşlenme oranı artan besinlerin posa içeriği azalmaktadır. 

Diyet posasının başlıca iki çeşidi bulunmaktadır. 

Çözünür posa türleri sıcak suda çözünmektedir. Pektin, gum, ß-glukan, fruktanlar (inülin , fruktooligosakkaritler), psilyum, bazı dirençli nişasta ve hemiselüloz türleri çözünür posa türleridir. Baklagiller , yulaf , arpa, berry grubu, muz , elma, armut, havuç, enginar, brokoli, enginar ve soğan çözünür posadan zengindir. 

Çözünmez posa bitkilerin hücre duvarında bulunur. Selüloz, lignin, bazı dirençli nişasta ve hemiselüloz çözünmez posa türleridir. Tam tahıllar, yağlı tohumlar ve sert kabuklu yemişler, meyve ve sebzelerin çoğu çözünmez posadan zengindir. 

Diyet posası, hastalıklara karşı koruyucu ve tedavi edici olarak kullanılabilmektedir. Çözünür posa, su tutma özelliği ile besinlerin sindirim kanalından geçişini yavaşlatarak doygunluk süresini ve emilim süresini uzatmaktadır.

Bazı diyet posası türleri besin öğelerine bağlanarak yağların emilimini azaltmakta, safra asidi atımını arttırmakta tüm bu yollarla serum kolesterolünü düşürmektedir. Kolesterol düşürücü etkisi lif içeriği dolayısıyla en çok çalışılan besinler; yulaf, arpa ve psilyum(karnıyarık otu)’dur.

Bazı diyet posası türleri ise bağırsaklarda sindirilip emilememesine rağmen kolonda yaşayan bakteriler tarafından sindirilmektedir. Bu sayede bu posa türleri prebiyotik özellik kazanmakta ve kolon sağlığını olumlu etki göstermektedir. Kurubaklagiller, tam tahıllar, sert kabuklu yemişler, meyve ve sebzelerin çoğu bu posa tülerinden zengindir. Özellikle yer elması, kereviz, hindiba, sarımsak, soğan ve enginar tüketimi prebiyotik etki sağlamaktadır. Selüloz ve lignin içeren besinler ise sindirim sistemimiz ve bakterilerce sindirilemez ve olduğu gibi dışkı ile atılır. Bu posa türleri dışkı hacmini arttırarak kabızlığa karşı etkilidir. Ek olarak zararlı bileşenlerin bağırsak duvarı ile olan etkileşimini azaltarak detoksifikasyona katkı sağlamaktadır. Özellikle tam tahıllar, sebzeler ve meyveler bu posa türlerinden zengindir. 

Tüm bu etkileri ile diyetle yeterli posa alımı; obezite, diyabet, kalp ve damar hastalıkları ve bazı  bağırsak hastalıklarında koruyucu rol oynamaktadır. 

Günlük ortalama 25 -30 gram lif alımı sağlanmalıdır. Bunu sağlamak için günde 5 porsiyon sebze meyve  ( örneğin1 adet elma , 1 adet armut, 3 büyük kase salata ), 4-5 yemek kaşığı kurubaklagil yemeği , 3-4 dilim tam tahıllı ekmek ile günlük posa ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Gereğinden fazla lif alımı (genellikle lif takviyeleri ile sağlanan) ; gaz , şişkinlik, bulantı, bazı vitamin ve minerallerin emilimini azaltma ( çinko, demir , magnzeyum ve kalsiyum gibi ), hipoglisemi gibi yan etkilere sahip olabilmektedir. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..