SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Ekmeği kestim

Yazının Giriş Tarihi: 14.05.2021 17:02

Ağırlık kaybı hedefi olan herkesin ilk yaptığı şey ekmeği kesmek. Peki ekmeği kesmek sizce gerçekten doğru mu ? Öncelikle ekmeği tanıyalım.

Ekmek, ülkemizde temel gıdadır ve enerji ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. Özellikle B grubu vitaminlerce zengin olmakla birlikte kalsiyum, çinko , magnezyum gibi mineralleri de içermektedir. Ancak ekmeği besin değeri öğütülmüş un kullanımı ile azalır. Beyaz un gibi öğütülmüş unlarda öğütme miktarına göre değişmekle birlikte genellikle buğday tanesinin kabuk ve ruşeym gibi kısımları ayrılır. Bu kısımların ayrılması ile birlikte özellikle B grubu vitaminler ve lif miktarı azalmaktadır. Tükettiğiniz ekmeği miktarını azaltmadan önce besin öğeleri ve liften zengin bir ekmek türü seçmek çok daha doğru olacaktır.

Tam buğday ekmeğinde buğdaylar tam tane kullanılmaktadır. Beyaz ekmekte ortalama 0,9 gram lif bulunurken tam buğday ekmeği yaklaşık 2 gram lif içermektedir. Ancak tam buğday ekmeğini seçerken de etiket çok çok iyi okunmalıdır. Ekmeğin üzerinde tam buğday unlu ekmek olarak belirtiliyorsa bu ekmekte tam buğday ununa ek olarak buğday unu (beyaz un) da bulunmaktadır. Tam buğday ekmeği satın alırken içindekiler kısmına göz atılmalı ilk sıradaki bileşenin tam buğday unu olmasına özen gösterilmelidir.

KARBONHİDRAT MESELESİ

Ekmek bir karbonhidrat kaynağıdır. Günlük beslenmemizin %45-60 karbonhidratlardan gelmelidir. Bu karbonhidratların büyük kısmı meyve, sebze , kurubaklagil ve tam tahıllardan seçilmelidir. Lif miktarı yüksek bir ekmek, doygunluğu arttırarak öğünler arası atıştırmanın önüne geçmekte ve basit karbonhidrat alımını önleyebilmektedir. Ağırlık kaybının yolu tek başına karbonhidratı azaltmak değildir. Ekmek yüksek miktarda karbonhidrat içerse de bireye özgü bir porsiyon ile tüketilebilir. Ekmeğin cinsi ve miktarı kişiye özgü belirlendiğinde yeterli ve dengeli bir beslenme sağlanarak ağırlık kaybı desteklenebilir.

GLUTEN MESELESİ

Gluten, prolamin ve glüteninden oluşan bir tür protein grubudur. Arpa, buğday, bulgur, çavdar ve durum gibi bir çok tahılın içinde bulunmaktadır. Ek olarak paketli birçok gıda gluten içermektedir. Gluten sindirimi zor bir protein kompleksi olsa da sağlıklı kişilerce sindirilebilir. Çölyak hastaları, gluten duyarlılığı, buğday alerjisi gibi durumlarda glutensiz bir diyet planlanabilir. Ancak temel besini ekmek olan bir toplum için glutensiz beslenme sürdürülebilir gözükmemektedir. Ek olarak son dönemde yapılan çalışmalarda sağlıklı bireylerin gluten tüketimini sınırlaması ile bağırsaklarda disbiyozis denilen bağırsaklarda zararlı mikroorganizmaların artma durumuna neden olmaktadır.

Sonuç olarak ekmek ağırlık kaybına engel olan bir besin değildir. Özellikle sağlıklı bireyler için tam tane tahıllardan oluşan ekmeklerin tercih edilmesi, sağlığın geliştirilmesine de katkı sağlayacaktır. Bulgur pilavı, pirinç pilavı, makarna, kinoa, wasa, galeta ve patates ekmek yerine geçmektedir. Ekmek tüketimi sırasında ekmek yerinde geçen besinler tüketildiğinde ekmek tüketiminin azaltılması öğünlerdeki karbonhidrat alımını dengeleyecektir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar