SON DAKİKA
Hava Durumu

Emzirmede nelere dikkat edilmeli!

Yazının Giriş Tarihi: 06.03.2023 09:23
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.03.2023 09:26

 Bir bebeğin hayatının ilk gününden altıncı ayına kadar en önemli besini anne sütüdür. Anne sütü ilk altı ay temel besindir ve ikinci yıla kadar destek besin olmayı sürdürür. Anne sütü her zaman ulaşılabilir olması, taze ve ekonomik olması dolayısıyla benzersiz bir temel gıdadır.

Emzirme anne özgüvenini arttırır, süt oluşumunu destekler ve anne ile bebek arasındaki bağı kuvvetlendirmektedir.  Emzirmek önemlidir ancak doğru emzirmek daha önemlidir. Doğru bir emzirme süt üretimini arttırmaya ek olarak meme başı çatlağı veya tıkanmış memeyi önlemektedir. Başarılı bir emzirme için süt yapan bir meme kadar memenin tam boşalması önemlidir. Memenin boşalması içinse bebeğin memeye doğru pozisyonda yerleştirilmesi önemlidir.

Doğru Emzirme Tekniği İçin :

Anne rahat olacak şekilde oturmalıdır. Sırtı ve ayaklarının altı desteklenmelidir veya ayaklarını uzatabilir. Anne bebek üzerine eğilmemeli bebek annenin sırtı rahat edecek şekilde memeye yaklaştırılmalıdır.

Annenin işaret parmağı memenin altından desteklerken baş parmağı meme üstüne yerleşmelidir.

Diğer elle bebeğin başı ve gövdesi desteklemelidir. Bebeğin başından ayağına düz bir çizgi oluşturacak şekilde tutulmalıdır.

Bebeğin ağzı geniş açık olmalı, alt ve üst dudakları dışa dönük olmalıdır. Anne memesinde yer alan koyu kısmın büyük kısmı bebeğin ağzının içinde kalmalıdır.

Bebeğin çenesi anne memesine dayanmalı bu sayede daha etkin bir emme sağlanmalıdır. Memeyi iyi kavrayamayan bebek etkin emme sağlayamayacak yetersiz beslenmeye ek olarak memeyi boşaltamayacaktır. Bu durumda anne sütü oluşumu da azalacaktır. Bu nedenle doğru emzirme tekniği oldukça önemlidir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.