SON DAKİKA
Hava Durumu

Flavan-3-Oller  Ve Kardiyo Metabolik Etkileri

Yazının Giriş Tarihi: 05.12.2022 13:34
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.12.2022 13:34

Flavan-3-oller, bitkilerin metabolitleri olan flavonoidlerin alt sınıfıdır.  Flavan-3-oller, en çok tüketilen flavonoidlerdendir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda flavonoidlerin sağlığı geliştirici; antioksidan, antiinflamatuvar, antimutajenik ve antikarsinojenik etkileri ortaya konmaktadır.  Günlük alınan 400-600 mg flavan-3-ollerin kalp-damar hastalıkları ve diyabet riskini azalttığına dair güçlü kanıtlar bulunmaktadır. Ayrıca, flavan-3-oller ve bağırsak mikrobiyomu arasındaki doğrudan etkileşimlerin, mikrobiyom çeşitliliğinin yanı sıra konakçının bağışıklık ve enflamatuar durumunu değiştirmesi muhtemeldir. 

Besin kaynakları en çoktan aza doğru : yeşil çay, siyah çay, böğürtlen, kuru üzüm , %70-85 bitter çikolata, kırmızı şarap, elma, kakao tozu , yaban mersini , ahududu, çilek, üzüm olacak şekilde sıralanabilir.

Yaklaşık 21.000 yetişkin ile yapılan bir çalışmadan 500 mg /g flavan-3-ol içeren bir takviyenin 3,5 yılda kalp ve damar hastalıklardan ölüm riskini  %27 azalttığı, kalp ve damar hastalıklardan kaynaklı inme gibi olayların riskini azalttığı saptanmıştır. Ancak flavanoidlerin takviye formunda kullanımı sindirim sisteminde iritasyon ve karaciğer hasarına sebebiyet verebileceğini gösteren çalışmalar mevcut olduğu için besinlerler flavonoidlerin alımının arttırılması önerilmektedir. Bu nedenle, flavan-3-ol'lerden potansiyel kardiyometabolik faydalar aranırken;  çay, kakao, tarçın, elma ve çilek gibi gıdalar takviyeye göre önceliklendirilmelidir.

Özellikle yüksek flavan-3-ollerden epigallokateşini yoğun miktarda içeren yeşil çayın günde 2 fincandan fazla tüketimi önerilmemektedir. Kateşin alımının 800 mg geçmesi durumunda gastrointestinal sistem iritasyonu oluşmaktadır bu nedenle doğru dozda tüketim önemlidir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.