SON DAKİKA
Hava Durumu

Hareketsizliği Azaltın

Yazının Giriş Tarihi: 06.02.2023 11:52
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.02.2023 11:52

Havaların soğumasıyla birlikte evde hareketsizlik artmakta. Hareketsizlik yalnızca ağırlık yönetiminde bir çözüm değil buna ek olarak bağırsakların düzenli hareketi, sağlıklı dolaşım, düzenlenmiş kan şekeri için de dikkat edilmesi gereken bir konu. Hareketsizlik ; obezite, diyabet ve bazı kanser türlerine katkıda bulunmaktadır. Fiziksel aktivite rehberleri haftalık en az 150 dakika orta şiddette (nefes nefese bırakacak ölçüde kalp ritminizi hızlandıran) egzersizleri önermektedir. Fiziksel aktivitenin fiziksel sağlığımıza ek mental sağlığımıza da katkı sağladığı son çalışmalarca ispatlanmıştır. Bu nedenle soğuk günlerde de evdeki hareketi arttıracak çözümler bulunmalıdır.

-İnternet kullanımı ve ekran süresinin artması hareketsizliği desteklemektedir hareketi arttırmak adına interneti kullanmak için youtube , telefon uygulamaları üzerinden hareketi arttıracak çözümler bulunabilir. Sağlık uygulamasından adımlar takip edilirken telefona indirebileceğiniz uygulamalar ile düzenli bir program izleyebilir kendinizi motive edebilirsiniz.

-Dışarı çıktığınızda asansör yerine merdivenleri tercih etmek, ulaşım gerektiren durumlarda mümkünse yürüyüşü tercih etmek değilse toplu taşıma ile birkaç durak önce inerek yürümek hareketi arttırmak için iyi bir çözüm olabilir.

-Uzun oturma sürelerinde 5 dakika bile olsa kalkıp kan dolaşımını hızlandırmak hareketsizliğe bir önlem almamızı sağlayabilir. Özellikle masa başı çalışan kişiler için belli periyotlarla masadan kalkarak yürüyüş yapmaları mümkün değilse ayak ve bacaklarını hareket ettirmeleri önerilebilir.

-Rafa kaldırdığınız spor ekipmanlarınızı çıkartın. Direnç lastikleri, pilates ekipmanları, ev tipi koşu bantları gibi evde değerlendirebileceğiniz çözümler de bulabilirsiniz.

En önemlisi egzersizi bir rutin haline getirmelisiniz. Her gün 1 saat olmasa da egzersiz de en güzeli sürdürebilmek olmalıdır. Bu nedenle her gün rutininizde aynı saatte, miktarda ve hızda olmasa bile egzersizin bulunması önerilmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.