SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Hindistan cevizi yağı zayıflatır mı?

Yazının Giriş Tarihi: 09.11.2021 14:31

Hindistan cevizi yağı tıpkı tereyağında olduğu gibi doymuş yağ asitlerinden zengin bir yağ çeşididir. Ancak orta zincirli yağ asitlerini içermesi sindirimi ve taşınmasında kolaylık sağlamaktadır. Bu sayede hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağının orta zincirli yağ asitlerinden zengin olan yapısı dolayısıyla yağ yakımını sağladığı düşünülse de hızla yanan yağ, Hindistan cevizi yağının kendisidir. Ancak bu yağın yakımı sırasında enerji sarfiyatı artarak enerji harcamasına küçük ölçüde katkı sağlayabilir.

Bazı çalışmalar Hindistan cevizi yağının ağırlık kaybını desteklediğini göstermektedir. Orta zincirli yağ asitlerinden zengin olan Hindistan cevizi yağının doygunluğu destekleyerek iştahı azalttığına dair sonuçlar bulunmaktadır. Sindirimindeki enerji sarfiyatı ve iştah mekanizması düşünüldüğünde Hindistan cevizi yağı ağırlık kaybı destekleyebilir.

Hindistan cevizi yağını yıldız yapan içeriği doymuş bir yağ asidi olan laurik asittir. Laurik asitin kan şekerini düzenlenmesinden kan kolesterolüne kadar birçok etkisi olduğunu gösteren çalışma mevcuttur. Ek olarak orta zincirli yağ asitlerinin Alzheimer, Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklara karşı koruyucu olduğu da çalışılmaktadır. Ancak bu bilgilerin kesin kanıtlı olmadığını belirtmekte fayda olacaktır.

Hindistan cevizi yağı doymuş yağ içeriği dolayısıyla tüm yağ kaynaklarında olduğu gibi porsiyon kontrolünü ön plana çıkarmaktadır. Amerikan Kalp Derneği (AHA) artan Hindistan cevizi yağı tüketimine karşı uyarıda bulunmaktadır. Gereğinden fazla doymuş yağ tüketimi kalp ve damar hastalıkları açısından riski arttırabilir. Antimikrobiyel, bağışıklığı destekleyici gibi özellikleri olduğunu bilsek de rutin kullanım yerine zeytinyağını çeşitlendirmek için zaman zaman kullanmayı önerebiliriz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar