SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Kabızlık nasıl çözülür?

Yazının Giriş Tarihi: 30.07.2021 11:23

Kabızlık (konstipasyon), batı tarzı beslenme ile günümüzde sıklığı giderek artan bir durumdur. Kabızlığı yalnızca dışkılayamama durumu olarak tanımlanmaz ancak haftada iki kereden az zorlanarak dışkılama kabızlık olarak adlandırılabilir. Buna ek olarak sert dışkı, dışkının vücuttan atılamama hissi de kabızlık durumunda görülebilir. Az posalı beslenme, sıvı tüketiminin az olması, barsak kas gücünde azalma, aşırı laksatif kullanımı, yetersiz fiziksel aktivite, anxiyete kabızlığa neden olmaktadır.

Kabızlığın aşılması için beslenme düzenlenmeli, su tüketimi arttırılmalı ve yeterli fiziksel aktivite sağlanmalıdır.

Su Tüketiminizi Arttırın

Kilonuzu 30 ml ile çarparak içmeniz gereken su miktarını hesaplamalı ve suyu yeterli miktarda tüketmelisiniz. Yazın içmeniz gereken suya ek 500-600 ml fazla su tüketimi sağlamalısınız. Sıvı alımını arttırmak için kompostoları kullanmak bağırsak hareketlerini arttıracaktır. Ancak suyun yerine hiçbir sıvının geçmeyeceği unutulmamalıdır.

Lif Alımınızı Arttırın

Çözünen ve çözünmeyen posa arttırılmalıdır. Çözünür posa, suyu emer jelatinimsi yapı oluşturur ve sindirim sistemi bakterileri ile fermente edilir. Çözünmez posa, dışkı hacim arttırma özelliğine sahiptir.

Posa/lif alımını arttırmak için ana öğünlerinizin yanına salatalar eklemeye çalışmalı ara öğünlerinize meyve eklemelisiniz. Haftada en az 2 kere kurubaklagil tüketimi sağlamalısınız. Beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi tahıllar yerine daha çok lif içeren tahıllı ekmekler, bulgur pilavı tercih edebilirsiniz. Zeytinyağlı sebzelere beslenmenizde yer vermelisiniz. Özellikle kuru meyvelerin kullanımı oldukça önemlidir. Kuru erik, laksatif etkisi iyi olan bir kuru meyvedir. Kivi ve armut kabızlıkta özellikle tüketilmesi istenen meyvelerdendir.

Sağlıklı Yağları Beslenmenize Ekleyin

Yağ fakir beslenmek, kabızlığın nedenlerinden biridir. Burada doğru yağ tercihi yapılması oldukça önemlidir. Sebzelerin pişirilmesi sırasında zeytinyağı tercih edilmeli ve salatalara zeytinyağı eklenmelidir. Çiğ kuru yemişler ve yağlı tohumlar, bağırsakları hareketlendirir. Özellikle keten tohumu kabızlık için kullanılabilir.

Probiyotik ve Prebiyotik Besinlere Beslenmenizde Yer Verin

Probiyotikler, bağırsak mikrobiyotasının özelliklerini geliştiren mikroorganizmalardır. İntestinal hareketi arttırarak kabızlığın çözümüne katkı sağlar. Prebiyotikler, bağırsaklardaki bakteri gelişimini ve aktivitesini uyaran besin bileşenleridir. Probiyotik besinlere fermente yoğurtlar, kefir, kımız gibi fermente besinler; prebiyotiklere muz, enginar, pırasa, kuşkonmaz, kereviz, soğan, yer elması ve hindiba gibi besinler örnek verilebilir.

Süt ve Ürünlerinin Fazla Tüketiminden Kaçının

Süt ürünlerinin fazla tüketimi, kabızlığa yol açabileceği için günde 3 porsiyondan fazla süt ve ürünlerinin tüketiminden kaçınılmalıdır.

Yeterli Fiziksel Aktivite Sağlayın

Bağırsak hareketini arttırmanın bir diğer yolu yeterli fiziksel aktivitenin sağlanmasıdır. Yürüyüş gibi basit egzersizler bile kabızlığın aşılmasına katkı sağlamaktadır. Haftada en az 150 dakika olacak şekilde orta şiddette fiziksel aktivite sağlanmalıdır.

*Kronik bir kabızlık için hekim ve diyetisyeninizin desteğini almaktan çekinmemelisiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar