SON DAKİKA
Hava Durumu

Kahvaltı Günün En Önemli Öğünü Mü?

Yazının Giriş Tarihi: 31.10.2022 15:29
Yazının Güncellenme Tarihi: 31.10.2022 15:29

Son dönemde aralıklı oruç gibi diyetlerin popüler hale gelmesi ile birlikte kahvaltı öğünü ile ilgili çalışmalar artmaktadır. Bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar da ikiye ayrılmaktadır. Kahvaltının gerekliliğini savunan çalışmalar; yeterli lif ve protein içeren bir kahvaltının gün içindeki iştahı olumlu etkilediği, kortizol seviyeleri ile paralel bir beslenme ile inflamasyonu azalttığı, ağırlık yönetimine katkı sağladığını savunmaktadır. Kahvaltının en önemli öğün olmadığını savunan çalışmalar; kahvaltı öğününün açlık süresini kısalttığı bu sayede insülin seviyelerinin dalgalanmasına neden olduğunu savunmaktadır. Açlık süresinin uzaması ile insülin seviyelerinin idealize olacağı ve iştah yönetimine katkı sağlayacağı öngörülmektedir.

Kahvaltı yapmalı mıyım ?

Beslenme bir bilimdir ve bireylerin beslenmesi planlanırken bilimin ışığında bireysel faktörlerin gözden kaçırılmaması mühimdir. 30 yaşına kadar hiç kahvaltı yapmamış bir kişinin 30 yaşından sonra kilo yönetimi için kahvaltı yapmaya çalışması sürdürülebilir bir rutin olmayacaktır. Kahvaltı yapmalı mıyım sorusunun cevabı kişiden kişiye göre değişmektedir.

Kahvaltı iştah kontrolü sağlar

Kahvaltı alışkanlığı olan kişiler ile olmayanlar kıyaslandığında kahvaltı yapmanın iştah kontrolüne katkı sağladığı saptanmıştır bu nedenle kahvaltı yapan kişilerin kahvaltı rutinlerini sürdürmeleri önerilebilir.

Yumurta kahvaltının vazgeçilmezi mi ?

Geleneksel kahvaltılarda yumurta büyük bir öneme sahip. Her kahvaltı yumurta içermek zorunda değildir.  Ancak protein içeriği yüksek kahvaltıların gün içindeki iştah ve şeker kontrolünde etkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kahvaltılarınızdan peynir ,yumurta gibi protein kaynaklarını eksik etmeyin.

Lif kaynaklarını kahvaltılardan eksik etmeyin

İyi ve besleyici bir kahvaltının vazgeçilmezlerinden biri lif kaynaklarıdır. Yeşillikler, sebzeler, meyveler tabağın büyük bir kısmını oluşturmalıdır. Bu sayede doygunluk süresi ve hissi artar, uzun dönemde şeker  ve kolesterol seviyeleri dengelenmektedir.

Pastane ürünleri kahvaltı değildir

Hazır poğaçalar, börekler özellikle hafta sonu kahvaltılarında veya pratik kahvaltılarda tercih edilebiliyor ancak besleyiciliği olmayan bu ürünlerin içlerinde bol miktarda margarin bulunduruyor. Kahvaltı yapılmalı mı noktasında kahvaltı pastane ürünleri ile yapılacaksa yapılmamalı veya bir alternatifi bulunmalıdır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.