SON DAKİKA
Hava Durumu

Kahvesiz olmaz

Yazının Giriş Tarihi: 21.11.2022 09:25
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.11.2022 09:25

40 yıllık hatrı olan kahvenin sağlığımıza olan olumlu etkileri saymakla bitmiyor. Kahve, bu olumlu etkileri dolayısıyla fonksiyonel bir içecek olarak adlandırılıyor. Yapısında bulunan kafein, klorojenik asit ve melanoidler fonksiyonel etkiyi oluşturan biyoaktif bileşenlerdir. Kahvenin hazırlama şekli, çekirdeğin çeşidi, kavrulma oranı  biyoaktif içeriğini değiştiren faktörlerdendir. İncelenen araştırma sonuçlarına göre günlük 2-3 fincan kahve içeceği tüketiminin güvenli olduğu, kahve içeceğinin metabolik ve mental sağlığı destekleyici, keyif verici ve uyanıklık arttırıcı, yüksek tansiyon ve depresyonla savaşmaya yardımcı, tip2 diyabet, Alzheimer ve Parkinson hastalıkları gibi nörodejeneratif hastalıklar , karaciğer kanseri gibi bazı kanser türlerini ve kardiyovasküler hastalıklar gibi kronik hastalıkları önleyebileceği saptanmıştır.

Kahvenin çeşidi önemli

Şeker, süt, krema ve şurup içermeyen kahvelerin enerjileri yok sayılabilecek kadar azdır. Ancak eklentiler ile birlikte kahvelerin enerji değerleri artmaktadır. Kahvenize ekleyeceğiniz bir küp şeker 15 kalori artış sağlarken günde 2 kahve ile bu 30 kaloriye çıkmaya ve ayda fazladan 900 kalori etmektedir. Örneğin  tek küp şekerle kahve içen biri şekeri bıraktığında yılda 1,5 kg yalnızca kahvesine şeker eklemeyerek verebilmektedir. Süt bazlı kahvelerin tüketimi ara öğünlerde sağlanabilir. Bu sayede sütten gelen proteinden de yararlanılmış olunur. Sağlıklı bireylerin tam yağlı süt ile kahvelerini hazırlaması hiçbir sorun teşkil etmemektedir. Ancak diyabet, kan yağlarındaki yükseklik gibi sorunların varlığı gibi durumlarda yarım yağlı/yağsız süt ile tüketim önerilebilir. Kahve kremaları yağ bazlıdır. Süt tozu ve kremalar yerine yalnızca süt eklentisi olması tercih edilmelidir. Şurup içeren kahve bazlı içeceklerin enerjiler ve şeker içerikleri yüksek olduğu için tercih edilmemelidir. Ek olarak az kavrulmuş çekirdek kahvelerin biyoaktif bileşenleri daha fazla olduğu için tercih edilmelidir.

Kahvenin miktarına dikkat

Her şey çoğu zarar! Kahvenin kafein içeriği sağlığa faydalı olsa da günlük 300 mg ‘dan fazla kafein alımının çarpıntı, uykusuzluk, baş ağrısı gibi semptomları arttırabileceği saptanmıştır. Özellikle gebe ve emzikliler kahve tüketimlerine dikkat etmelidir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.