SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Kakaonun Kanıtlanmış 6 Faydası

Yazının Giriş Tarihi: 19.04.2022 10:35
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.04.2022 10:41

Kakao, yalnızca çikolata olarak bilinse de sağlığa birçok faydası olan bir besindir. Kakao ağacının çekirdeğinden yapılmıştır. Kakaonun işlenmemiş hali, iyi bir antioksidan kaynağıdır. 

Besleyiciliği yüksektir

Yüksek kakao içeriğine sahip ve az işlenmiş bir bitter çikolatanın besleyici içeriği yüksektir. Çözünür lif ve mineral içeriği yüksektir.  %70-85 kakao içeren 100 gramlık bir bitter çikolata: 

11 gram lifDemir için günlük değerin %67'siMagnezyum için günlük değerin %58'iBakır için günlük değerin %89'uManganez için günlük değerin %98'ini karşılamaktadır. 

Ayrıca bol miktarda potasyum, fosfor, çinko ve selenyum içermektedir.  Ancak 100 gram çikolatanın yüksek bir şeker ve enerji içeriği olabileceği unutulmadan daha küçük porsiyonlarda tüketim sağlanmalıdır. Kakao ve bitter çikolatanın yağ asidi profili de sağlığa faydalı yağlardan zengindir. Yağlar çoğunlukla oleik asit (aynı zamanda zeytinyağında da bulunan kalp için sağlıklı bir yağ), stearik asit ve palmitik asitten oluşmaktadır.  Stearik asit vücut kolesterolü üzerinde nötr bir etkiye sahiptir. Palmitik asit kolesterol seviyelerini yükseltebilir, ancak toplam yağ içeriğinin yalnızca üçte birini oluşturmaktadır. Dengeli bir tüketim sağlandığında böyle bir etkiye sebep olmayacaktır. Bitter çikolata, kafein ve teobromin gibi uyarıcılar içermektedir. Ancak kafein içeriği kahveye oranla daha az olduğu için uyku halini etkilemeyecektir. 

Güçlü antioksidan kaynağı

ORAC, oksijen radikali absorbans kapasitesi anlamına gelir. Gıdaların antioksidan aktivitesinin bir ölçüsüdür. İşlenmemiş ham kakao çekirdekleri, ORAC skoru yüksek bilinen en yüksek antioksidan besinlerden biridir. Bitter çikolata da  biyolojik olarak aktif olan ve antioksidan işlevi gören organik bileşiklerle yüklüdür. Polifenoller, flavanoller ve kateşinler, kakaoya antioksidan özellik kazandıran bileşenlerdir. 

Kan akışını iyileştirebilir ve kan basıncını düşürebilir

Kakao ve bitter çikolatadaki flavanoller, arterlerin astarı olan endotelyumu nitrik oksit (NO) üretmesi için uyarabilir. NO'nun işlevlerinden biri, atardamarlara gevşemeleri için sinyaller göndermektir, bu da kan akışına karşı direnci düşürür ve dolayısıyla kan basıncını düşürür. Birçok kontrollü çalışma, etkileri genellikle hafif olsa da, kakao ve bitter çikolatanın kan akışını iyileştirebileceğini ve kan basıncını düşürebileceğini göstermektedir.

HDL'yi yükseltir ve LDL'yi oksidasyondan korur

Bitter çikolata ve kakaoyu ölçülü tüketmek, kalp hastalığı için birkaç önemli risk faktörünü iyileştirebilir. Kontrollü bir çalışmada, kakao tozunun erkeklerde oksitlenmiş LDL (kötü) kolesterolü önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. Aynı zamanda hipertansiyonu olanlar için HDL'yi arttırırken  toplam LDL'yi düşürmektedir. Bitter çikolatadaki flavanoller ayrıca kalp hastalığı ve diyabet gibi hastalıklar için başka bir yaygın risk faktörü olan insülin direncini de azaltabilir ancak çikolata formunun şeker içeriği unutulmamalıdır.  

Kalp hastalığı riskini azaltabilir

Kakao ve bitter çikolatadaki bileşikler, LDL'nin oksidasyonuna karşı oldukça koruyucu etki göstermektedir. Uzun vadede arterlerde biriken kolesterolün azaltılması, kalp hastalığı riskini de azaltmaktadır.  470 yaşlı erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, kakaonun 15 yılda kalp hastalığından ölüm riskini %50 oranında azalttığı bulunmuştur. Başka bir araştırma, haftada iki veya daha fazla çikolata yemenin arterlerde kalsifiye plak riskini %32 oranında azalttığını ortaya koymuştur.  Yine başka bir araştırma, haftada beş defadan fazla bitter çikolata yemenin kalp hastalığı riskini %57 oranında azalttığını göstermiştir. 

Beyin fonksiyonunu iyileştirebilir

Sağlıklı gönüllüler üzerinde yapılan bir araştırma, 5 gün boyunca yüksek flavanollü kakao yemenin beyne giden kan akışını iyileştirdiğini göstermektedir. Kakao ayrıca hafif bilişsel bozukluğu olan yaşlı erişkinlerde bilişsel işlevi önemli ölçüde iyileştirebilmektedir. Sözel akıcılığı ve hastalık için çeşitli risk faktörlerini de iyileştirebilmektedir. Ek olarak, kakao kafein ve teobromin gibi uyarıcı maddeler içerir, bu da kısa vadede beyin fonksiyonlarını iyileştirebilmesinin önemli bir nedeni olabilmektedir. 

Kakaonun, özellikle kalp hastalığına karşı koruyucu olmak üzere, güçlü sağlık yararları sağlayabileceğine dair önemli kanıtlar vardır. Tabii ki bu gereğinden fazla çikolatayı yemek anlamına gelmemektedir. Sağlık yararından faydalanmak adına günlük 20 gram %80 ve üzeri kakao tüketimi önerilmektedir. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar