SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Kanserden korunmak mümkün mü?

Yazının Giriş Tarihi: 26.10.2021 15:52

Dünya Kanser Araştırma Fonu (WCRF) ve Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü (AIRC) 2020 yılında yayınladığı raporda obezite ile ilişkili olanlar da dahil olmak üzere kanser ve çoklu kronik hastalıkların önlenmesini destekleyecek öneriler yayınladı. Önerilerde çok spesifik besinler ve mucizeler beklesek de direktifler oldukça net ve kolay.

İdeal ağırlığınızda olun

Çocukluk çağı obezitesi her geçen gün artış göstermektedir. Çocukluk çağından itibaren sağlıklı ağırlığın korunması önleyici faaliyetlerin başında gelmektedir.

Fiziksel olarak aktif olun

Haftada en az 150-250 dakika orta şiddetli bir fiziksel aktivite sağlanmalı ve uzun süren hareketsiz aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Tam tahıllar, sebzeler, meyveler ve baklagiller açısından zengin bir diyet yapın

Günlük en az 30 g/gün lif alımını sağlamak için öğünlerinize tam tahıllar, nişastalı olmayan sebzeler, meyveler ve fasulye ve mercimek gibi bakliyat (baklagiller) içeren yiyecekler dahil edilmelidir. Her gün çeşitli nişastasız sebze ve meyvelerden oluşan en az 5 porsiyon veya porsiyon (toplamda en az 400 g ) dahil olmak üzere her türlü bitkisel gıdadan zengin bir diyet sağlanmalıdır.

Kırmızı et ve işlenmiş et ürünlerini sınırlayın

Kırmızı et yerseniz, tüketimi haftada ∼3 porsiyondan fazla olmayacak şekilde sınırlanmalıdır. Üç porsiyon, ∼350-500 g (12-18 oz) pişmiş kırmızı et ağırlığına eşdeğerdir. "Kırmızı et" terimi, sığır, dana eti, kuzu, koyun et ve keçi anlamına gelir. Tuzlama, kürleme, fermantasyon, tütsüleme veya lezzeti arttırmak veya korumayı iyileştirmek için diğer işlemler yoluyla dönüştürülmüş işlenmiş etler varsa tüketimini sınırlanmalıdır. İşlenmiş etlerin yanına C vitamini kaynaklarını eklemek kanserojen olan nitrozamin bileşenlerini azaltmaktadır.

Şekerli içecek, fast food ve paketli gıda tüketimini sınırlayın

Tuz , şeker, doymuş ve trans yağları yüksek ölçüde içeren şekerli içecek, hazır ve paketli gıdalar, kanser oluşum sürecine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle kanser önleyici etkiyi desteklemek için gazlı içecek, hamburger gibi hazır gıdalar ve cips gibi paketli gıdaların tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Kanseri önlemek için takviye kullanmayın

Bir diyet takviyesi, genellikle tek başına diyet yoluyla elde edilebilecek olanın ötesinde mikro besinlerin veya diğer gıda bileşenlerinin tüketim seviyelerini elde etmeyi amaçlayan bir "diyet bileşeni" içeren, yutulması amaçlanan bir üründür. Kanserin önlenmesi için yüksek doz takviyeler önerilmez; beslenme ihtiyaçlarının yalnızca diyet yoluyla karşılanması hedeflenmelidir. Çoğu insan için, doğru yiyecek ve içeceğin tüketilmesinin kansere karşı koruma sağlama olasılığı, takviyelerden daha fazladır.

Anne sütü mucizesi

Emzirmek hem anne hem de bebek için iyidir. Bebeğin ilk 6 ay yalnızca anne sütü ve ardından 2 yaşına kadar tamamlayıcı beslenmeye ek anne sütü alımı önerilmektedir.

İçme suyundaki arseniğe dikkat

İçme suyunda arsenik tüketmenin birçok kanserin nedeni olduğuna dair güçlü kanıtlar vardır. IARC, arsenik ve inorganik arseniği kanserojen olarak tanımlamıştır. Arsenik ile kirlenmiş olabilecek herhangi bir su kaynağı kullanılmamalıdır.

Aflatoksin oluşumu olan besinleri tüketmeyin

Daha yüksek aflatoksin kontaminasyonu tüketiminin karaciğer kanserinin bir nedeni olduğuna dair güçlü kanıtlar vardır.Küflü tahıllar veya baklagiller tüketilmemelidir.

Doğru kahve şifa kaynağı

Kahve tüketmenin bazı kanserlere karşı korunmaya yardımcı olduğuna dair güçlü kanıtlar bulunmaktadır. Mekanizmaları tanımlamak ve hacmin, alım sıklığının, kahve türünün ve hazırlama ve servis tarzının kanser riskini nasıl etkilediğinin anlaşılmasını geliştirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Özellikle demleme yöntemi ile hazırlanan kahvelerin sağlığı geliştirici etki gösterdiği bilinmektedir.

Süt ve ürünlerini "yeterli" porsiyonda tüketin

Süt ürünleri tüketiminin ve kalsiyum takviyesi tüketiminin kolorektal kansere karşı korunmaya yardımcı olduğuna dair güçlü kanıtlar vardır. Ancak süt ürünlerinin prostat kanseri riskini artırabileceğine dair sınırlı ancak düşündürücü kanıtlar vardır. Bu sebeple günde 3 porsiyonu aşmayacak şekilde süt ve ürünlerinin tüketimi önerilebilir.

Tuzlu besinler kanser riskini 7 kata kadar arttırabiliyor

Turşu, hazır gıdalar, kavrulmuş kuruyemişler gibi tuzlu besinlerin özellikle mide ve özefagus kanseri riskini arttırdığı bilinmektedir bu nedenle tuzlu besinlerin tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Alkol ve tütün mamullerinin tüketimini sınırlandırın

Alkollü içeceklerin ve tütün mamullerinin tüketilmesi birçok kanserin nedenidir. Kanserden korunmak için alkol almamak ve tütün tüketmemek en iyisidir.

Sağlıklı olmanın yolu sağlıklı alışkanlıklar geliştirmektir.

Tüm bu önerileri sürdürülebilir alışkanlıklar haline getirmek kanser dahil olmak üzere birçok hastalığın riskini azaltmaktadır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar