SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Ketojenik diyet nedir? Ne değildir?

Yazının Giriş Tarihi: 09.12.2021 13:35

Ketojenik diyet, 1921 yılından itibaren özellikle epilepsi tedavisinde kullanılan bir beslenme türüdür.

Uzun yıllardır metabolik tedavi amacıyla kullanıla bir tıbbi beslenme tedavisidir.

Yüksek yağ, düşük karbonhidrat ve yeterli proteini içerir. Bu sayede vücut enerji kaynağı olarak yağları kullanmaktadır.

Dokuların enerji ihtiyacını karşılayabilmek için yağ dokudan yağ asitleri ayrılarak karaciğerde keton cisimciklerinin yapımı ve salgılanması gerçekleştirilir.

Bu sayede ketogenez gerçekleşir ve ketogenez sırasında insülin salınımındaki düşüş yağ ve glikoz depolanması için gelen uyarıyı keskin bir şekilde azaltırken; diğer hormonal değişiklikler ise yağların yağ asitlerine parçalanmasına neden olmaktadır. Ketozisin gerçekleşemesi ve sürmesi için maksimum 50 gram karbonhidrat alınmalıdır.

Ketojenik diyetlern birden fazla çeşidi bulunur. Farklı oranlarda hesaplanmaktadır.

Bu oranlar, diyette yer alan toplam yağ miktarının karbonhidrat ve proteinlerin toplamına olan oranını gösterir. Ketojenik diyetlerde yeterli proteini sağlamak oldukça önemlidir. Örnek bir protein olan yumurta bu planlar için vazgeçilmezdir.

Kırmızı et, tavuk , hindi ve balık gibi beyaz etlerin tüketimi sağlanabilir. Diyette ekmek ve tahıllar ile unlu mamuller gibi temel karbonhidratlar kesinlikle yer almaz. Karbonhidratlar için verilen kısıtlı miktar sebzeler, baklagiller, bazı meyveler ve süt ürünlerinden gelecek şekilde planlanır. Meyvelerden yalnızca berry grubunun tüketimi önerilmektedir. Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı, avokado, ceviz ve badem gibi yağ kaynakları tüketilebilmektedir.

Ketojenik diyeti, zayıflama diyeti değildir, kronik hastalığın eşlik ettiği obezite de zayıflama amacıyla kullanılabilir.

Tip 2 diyabet, obezite, metabolik sendrom ve özellikle nörolojik hastalıklarda umut vadeden sonuçlara sahiptir ancak ketojenik diyete dair daha kaliteli ve kanıt düzeyi yüksek çalışmalara ihtiyaç vardır.

Ketojenik bir diyet ayrıca, tip 1 diyabet, steatohepatit ve kanser gibi metabolik işlev bozukluğu ile ilişkili bir dizi başka kronik, bazen inatçı durum için olumlu sonuçlar verebilir. Zayıflama amacıyla uygulanan ketojenik iyetlerin uzman kontrolünde ve kısa süreli olması önerilmektedir ve hastanın tıbbi durumunu değerlendirmek oldukça mühimdir. Çünkü temel besini ekmek olan ülkemizde, ketojenik diyet sürdürülebilir bir yöntem değildir ve uzun dönem sonuçları bilinmemektedir.

Keton cisimcikleri kan pH' ında herhangi bir değişiklik olmadan küçük konsantrasyonlarda üretildiği için beslenme ketozisi güvenlidir. Ancak ketojenik diyetin kişiye uygunluğu bir uzman tarafından değerlendirilmeli ve bu alanda bilgi sahibi bir uzman tarafından beslenme planı oluşturulmalıdır.

Ketojenik diyetlerin tıbbi özel durumlar dışında uzun süreli uygulaması; gelişim geriliği, böbrek taşı , yorgunluk, halsizlik ve idrar veya nefeste koku gibi sorunlara yol açabilir. Ek olarak potasyum , magnezyum gibi bazı vitamin ve minerallerin eksikliğine neden olabileceği için dışardan takviye alınması faydalı olacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar