SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Kurban Bayramında Beslenme

Yazının Giriş Tarihi: 10.07.2022 08:47
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.07.2022 08:50

Sağlıklı ve huzur dolu bir bayram geçirmeniz dileğiyle Kurban Bayramı’nız kutlu olsun. Bayramda beslenirken bilmeniz gereken bazı ipuçlarını sizlerle paylaşıyorum.

Et tüketimiyle ilgili bilmeniz gerekenler

Kırmızı et muhtemel karsinojen grubuna bulunmaktadır. Karsinojen etki için sınırlar haftada 500 gram kırmızı et olacak şekilde belirlenmiştir. Günlük 100 gram kırmızı et tüketimi kolorektal kanser riskini arttırmaktadır. Bu nedenle bayramda kontrolsüz porsiyonlara dikkat edilmelidir. 

Kurban bayramında  kesilen etler rigor mortis (ölüm katılığı) dolayısıyla en az 24-48 saat bekletilmelidir. Eti pişirirken yüzey kısımlara gelen ateşin çok yüksek olmamasına dikkat edilmektedir çünkü hızlı ve yüksek ısı proteinlerin birden katılaşmasına neden olarak ısının iç kısma ulaşmasını engeller.

Etin iç ısısı 75 °C’ye ulaşmalıdır. Aynı zamanda çok yüksek ısı dış yüzeyin yanmasına kurumasına neden olurken su kaybını da arttırmaktadır. Pişirme sırasında çok sık çevirmemeye dikkat edilmelidir çünkü bu su kaybını arttırmaktadır. Kuru ısıda pişirme heterosiklik amin ve poliaromatik hidrokarbonların oluşumuna neden olur. Heterosiklik aminler(HA) yüksek sıcaklık ile oluşmaktadır. IARC tarafından olası karsinojen olarak belirlenmiştir. Tavada pişirme, ızgara gibi yöntemlerle fırında pişirmeye göre daha çok HA oluşmaktadır. Sıcaklık arttıkça HA artmaktadır. Antioksidan içeriği bulunan kekik biberiye, sarımsak gibi ot ve baharatlar  HA oluşumunu azaltmaktadır.

Limon, sirke  ve şarap gibi içerikler ile yapılan marinasyonlar HA oluşumunu azaltmaktadır. Polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH)  doğal ya da insan kaynaklı organik materyallerin pirolizi yani  tam olarak yanmaması sonucu oluşur. Kömür-petrol ürünlerinin yanması sonucu oluşan gaz ve dumanların havada birikmesi ve besine bulaşması ile ve besinlerin işlenmesi veya pişirilmesi sırasında yüksek ısı derecelerine maruziyeti sonucu ortaya çıkmaktadır. IARC tarafından insanlar için karsinojen olarak belirlenmiştir. PAH oluşumunun önlenmesi için odun kömürü kulanılmalı, ateş söndükten sonra köz üzerinde pişirme işlemi yapılmalıdır, et ile ısı kaynağı arasına 15 cm mesafe sağlanmalıdır. Kavurmada ekstra yağ kullanımı olmamalı etin kendi yağı il kavurma yapılmalıdır.

Et tüketimi salata eşliğinde olmalı bol biberli ve limonlu C vitamininden zengin salatalar ile demir emilimini arttırabilirsiniz. 

Suyun yerini çay ve kahve almasın 

Bayramda sosyalleşirken kafein kaynakları olan çay ve kahvenin tüketimi artabilir. Bu süreçte su tüketimi arttırılmalı ve ihmal edilmemelidir. 

Bayram şeker, çikolata ve tatlı ikramlarına dikkat

Şekerli atıştırmalıklar ve tatlı ikramları, bayramların vazgeçilmezidir. Ancak her misafirlikte ikram edilen şekerli besinleri yemek yerine her gün 1 porsiyon olacak şekilde tüketim sağlamak tercih edilebilir. Özellikle hafif tatlılardan sütlü tatlılar ve dondurma bayramda tercih edilebilir. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..