SON DAKİKA
Hava Durumu

Laktoz İntoleransı Ve Süt Alerjisi

Yazının Giriş Tarihi: 15.08.2022 10:09
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.08.2022 10:22

Geçen hafta sağlıklı bireyler için süt ve ürünlerinin tüketimini konuştuğumuz yazımdan sonra laktoz intolerası olan ve süt alerjisi konularını ele alıyoruz.

Önce laktozu tanıyalım.

Laktoz, sütte doğal olarak bulunan glukoz ve galaktoz şekerlerinden oluşan iki moleküllü bir şekerdir.

Süt, yoğurt, kefir, ayran, peynir, tereyağı, süt tozu , dondurma ve paketli birçok gıdada bulunmaktadır. 

Laktoz, bağırsaklarda laktaz enzimi ile sindirilir. Bağırsaklarda laktaz enzimi yetersizliğinde laktoz sindirilemez ve laktoza karşı intolerans gelişir. Laktoz  sindirilemediğinde şişkinlik,ishal , kramp, gaz ve karın ağrısı gibi semptomlar görülebilir. Laktoz intoleransı toplumumuzda sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Yaşla birlikte laktaz enzimi azaldıkça laktoz intoleransı görülme ihtimali artmaktadır. Laktoza karşı gelişen hassasiyetin şiddeti değişkenlik göstermektedir.

Süt 5 gram kadar laktoz içerirken fermente olan yoğurtta laktoz miktarı 2-3 grama düşmektedir. Laktoz intoleransı olan bazı kişiler yoğurdu tüketebilirken bazı kişiler içerisine az miktarda süt-yoğurt giren yemekleri bile tüketemezler. Bu nedenle kişinin tolerasyonuna göre diyeti bir beslenme uzmanı tarafından planlanmalı ve laktoz beslenmesinden çıkarılmalıdır.

Ancak laktoz intoleransı, süt alerjisi değildir.

Laktoz intoleransı, sindirim enzimindeki yetersizlikken süt alerjisinde bağışıklık sistemi sütteki proteinlere karşı tepki vermektedir.

İnek sütü alerjisinde kişiler inek sütü içerisindeki alerjen proteinlere maruz kaldığında alerji antikorları üretilir ve vücut aşırı reaksiyon gösterir. Histamindeki keskin artış sonucu ishal, kusma, karın ağrısı, nefes darlığı,  deri reaksiyonları görülebilmektedir. İnek sütü alerjisi genellikle erken çocukluk belirti vermektedir.

Özellikle inek sütü alerjisi olan bir bebeğin emziren annesi de süt ve ürünlerini içermeyen diyet yapmalıdır. Çünkü inek sütündeki alerjenler, anne sütü ile geçerek bebekte alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır. İnek sütü alerjisi yaş aldıkça azalabilir veya tamamen ortadan kalkabilmektedir.

Laktoz intoleransı veya süt alerjisi kaynaklı süt ve ürünlerinden kısıtlı bir diyet yapıyorsanız yeterli ve dengeli beslenmek için bitkisel sütleri, koyu yeşil yapraklı yeşillikleri, yağlı tohumları beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Oluşabilecek vitamin ve mineral eksiklikleri için gerekli olursa hekim ve/veya diyetisyeninize danışarak takviye alabilirsiniz. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.