SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Meyve ve sebzeler nasıl yıkanır?

Yazının Giriş Tarihi: 12.04.2022 10:02
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.04.2022 10:05

Taze meyve ve sebzeler; vitamin, mineral, lif ve antioksidan içerikleri ile sağlıklı bir diyetin vazgeçilmezidir.  Sebze ve meyveleri yıkayarak tüketmek herkesin bildiği mühim bir kuraldır ancak güvenli meyve ve sebzeyi elde etmek için yalnızca su ile yıkama her zaman yeterli olmayabilir. 

Sebze ve meyve neden yıkanmalıdır?

Taze meyve ve sebzeleri uygun şekilde yıkamak, potansiyel olarak zararlı kalıntı ve mikropların yutulmasını en aza indirmek için iyi bir alışkanlıktır.

Sebze ve meyveler, çiftçinin topladığı süreçten elimize gelene kadar birçok işlemden geçmektedir.

Yetiştirme sırasında kullanılan tarım ilaçları, pestisitler, koruyucular; taşınma sürecinde bulunan temaslar ve satın alım sürecine kadar birçok kişinin eli değmektedir.

Tüm bu kalıntı ve mikrobiyal yükü azaltmak için meyve ve sebzelere yıkama işlemi uygulanmalıdır. 

En iyi yıkama yöntemleri

Taze ürünleri suyla durulamak uzun zamandır meyve ve sebzeleri tüketmeden önce hazırlamanın geleneksel yöntemi olsa da, mevcut pandemi birçok insanı bunun onları gerçekten temizlemek için yeterli olup olmadığını merağını daha da arttırdı.

Bazı insanlar ek bir önlem olarak sabun, sirke,  limon suyu ve hatta çamaşır suyu gibi ticari temizleyicilerin kullanılması gerektiğini bile düşünmeye başladı.

Bununla birlikte, FDA ve CDC dahil olmak üzere sağlık ve gıda güvenliği uzmanları, özellikle çamaşır suyu gibi kimyasal temizleyicilerin son derece riskli olabileceğini açıklamıştır. Bu kimyasalların yutulması ölümcül olabilmektedir. 

Limon, sirke gibi doğal bileşenlerin ise gerekliliği ile ilgili çalışmalar ikiye ayrılmıştır.

Bazı  çalışmalarda limonlu veya sirkeli su ile yıkamanın, musluk suyu ile yıkamadan farklı bulunamamıştır.  Ancak sirke veya bikarbonat ile yıkamanın pestisitlerin arındırılmasında daha etkili olabileceğini gösteren çalışmalar da bulunmaktadır. Bu sebeple meyve ve sebzeleri yıkadığınız suya sirke veya bikarbonat eklemenizde herhangi bir sakınca olmayacaktır. 


Meyve ve sebzeler suyla nasıl yıkanır?

Taze meyve ve sebzeleri yemeden önce soğuk suda yıkamak, sağlık hijyeni ve gıda güvenliği açısından iyi bir uygulamadır.

Taze ürünlerin, yemeye hazır olmadan hemen önce yıkanmaması gerektiğini unutulmamalıdır. 

Meyve ve sebzeleri saklamadan önce yıkamak, bakteri üremesinin daha olası olduğu bir ortam yaratmaktadır.

Taze ürünleri yıkamaya başlamadan hemen önce ellerinizi  sabun ve suyla iyice yıkamalısınız. Ürününüzü hazırlamak için kullandığınız tüm mutfak eşyaları, lavabolar ve yüzeylerin de önce iyice temizlendiğinden emin olunmalıdır. Ezilmiş, çürümüş kısımlar temizlenmelidir. Ancak portakal gibi kalın kabuklu yiyeceklerde bu tarz kısımlar kesilmeden önce yıkama yapılmalıdır.

Elma, limon ve armut gibi daha sıkı kabuklu meyveler ile patates, havuç ve şalgam gibi kök sebzeler, gözeneklerindeki kalıntıları daha iyi gidermek için temiz, yumuşak bir kılla fırçalanabilir. 

Ispanak, marul, pazı, pırasa ve Brüksel lahanası gibi turpgillerden sebzelerin en dış tabakası çıkarılmalı, ardından bir kase soğuk suya batırılmalı, şişirilmeli, süzülmeli ve tatlı su ile durulanmalıdır. Ispanak gibi sebzeler, çok çamurlu ise birden fazla kez temiz suya batırma yapılmalıdır.

Yeşil sebzelerin yıkamasında özellikle karbonat veya sirke kullanılabilir. 

Dökülme olasılığı daha yüksek olan meyveler, mantarlar ve diğer sebzeler, sürekli bir su akışı ve parmaklarınızı kullanarak hafif sürtünme ile kumları çıkarılarak temizlenmelidir.

Sebzeler iyice durulandıktan sonra kurutucuda kurutulsa bile temiz bir kağıt havlu veya bez havlu ile kurulanmalıdır. Daha hassas sebzeler havlu üzerine serilebilir. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..