SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Neden organik yumurta yemeliyim?

Yazının Giriş Tarihi: 18.06.2021 13:04

Yumurta besleyici bir besin ve protein, vitamin, mineral, lütein , zeaksantin ve kolin gibi beyin ve göz sağlığını da destekleyici birçok besin öğesi içermektedir. Yumurta, anne sütüne benzer bir aminoasit profiline sahip olan örnek bir protein kaynağıdır. Günlük protein alımına katkı sağlamaktadır. Yumurta tüketimi, günde ortalama 1 yumurta ile sınırlandırılabilir. Türkiye'ye Özgü Beslenme Rehberi'nde belirtildiği üzere haftada 5 adet yumurta tüketimi de önerilebilir. Bununla birlikte kolesterol sınırlaması bulunan veya diyabet, kalp hastalıkları bulunan bireylerde birçok çalışma haftada 3 adet yumurta tüketimini desteklemektedir. Ancak yumurtanın kronik hastalıklara karşı koruyucu etkisi de bilindiğinden keskin bir kısıtlama yapmak yerine bireysel bir değerlendirme tercih edilmelidir.

Ülkemizde yumurta üretimi, her yıl artmaktadır ve Türkiye yumurta üretiminde dünyada 8. Sırada yer almaktadır. Yumurta üretimi yapan tesisler farklı yöntemlerle üretim yapmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2018'de yayınladığı tebliğe göre yumurtaların üzerine kodların damgalanmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu kodun ilk rakamı, yumurtanın üretim şeklini belirtmektedir. Yumurtanın başındaki kod, sıfır ile başlıyorsa organik yumurtadır ve serbest dolaşan tavuklardan elde edilmiştir. Sıfır kodlu yumurta üretiminde yem kullanılmaz. Canlı doğada bulduğu yemi tüketmektedir. Bir kodu damgalanmış olan yumurta, hazır yem ile beslenen ve gezen tavuğun yumurtasıdır. İki koduna sahip olan yumurtalar, hazır yem kullanılarak kümeste kafessiz bir şekilde yetiştirilmiş tavuklara aittir. Üç koduna sahip olan yumurtalar, hazır yem ile kümeste kafesle yetiştirilmektedir.

Organik tarım, bütüncül bir yaklaşıma sahiptir. Hayvansal ve bitkisel üretimde; bitki, hayvan, toprak arasında karşılıklı bir bağımlılık oluşturarak ekosistem oluşumunu sağlamaktadır. Organik yumurta da bu ekosistemin bir parçasıdır. Organik yumurtanın organik olarak nitelendirilebilmesi için yalnızca yetiştirme yöntemi önemli değildir. Yetiştirilen ortamın özellikleri, ortamda bulunan tavuk sayısı, tavukların güneşlenme oranı, tavukların hareket düzeyi gibi birçok şart kontrol edilmektedir. Yumurtanın dış kabuğunun rengi, tavuğun genetiği ile ilgili olmakla birlikte organik yumurtaların kabuk rengi değişebilmektedir. Organik yumurtaların ambalajında, bakanlık damgası ve bazı sertifika bilgileri bulunmalıdır.

Yumurta satın alınırken; sıfır kodlu, organik yetiştirilmiş yumurta tercih edilmelidir.

Tavuğun yetiştirilme şartları, yumurtanın besin değerini etkilemektedir.

Organik tavuk yumurtalarının diğer yumurtalara oranla omega-3 yağ asidi içeriğinin daha yüksek olduğu, yumurtanın sarısında karetonoid, alfa-tokoferol ve flavonoid içeriğinin anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır. Organik yumurta sarısı daha yüksek protein, potasyum ve bakır içerdiği saptanmıştır.

Ek olarak üç kodu ile yetiştirilen tavuklar, olumsuz şartlarda yetiştirtilmektedir. Yumurtanın besin değeri ve tavukların yetiştirilme şartları değerlendirildiğinde, organik yumurtaların tercih edilmesi faydalı olacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..