SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Okul Zilleri Çaldı, Beslenme Çantaları Hazırlansın

Yazının Giriş Tarihi: 19.09.2022 12:15
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.09.2022 12:15

Obezite, vücuttaki yağ miktarının artması olarak tanımlanmaktadır. Çocukluk çağında obezite yaygınlığı (prevalans) gittikçe artmakta olan bir halk sağlığı sorunudur. Özellikle çocukluktan başlayan obezitenin sağlıkla ilişkili yükünün yetişkin yaşamına taşınması göz önüne alındığında, potansiyel olarak yıkıcı sonuçları olan bir salgın olduğu düşünülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü 2016 yılında dünyada 5 yaş altı 41 milyon fazla kilolu veya obez çocuk olduğunu saptamıştır. Amerika’da IOM (Instute of Medicine) tarafından her üç çocuktan birinin fazla kilolu ya da obez olduğu bildirilmektedir. Türkiye’deki çocukların %8,4-22,2 fazla kilolu iken %1,6-12,5’inin obez olduğu bildirilmiştir. Küçük yaşlarda kilo problemi yaşayan çocukların %30’unda  yetişkinlik döneminde obezite görülmektedir.

Çocukluk çağı obezitesi bu denki mühim bir sağlık sorunuyken okulların açılmasıyla çocuklarda beslenme düzensizlikleri artmaktadır. Okullarda sağlıklı alternatiflere erişim güç olabilmekte ve paketli gıdalara erişim kolaylıkla sağlanmaktadır. Bu nedenle artan obezite sorununun önüne geçmek için kantinlerde sağlıklı çeşitleri arttırmak, sağlıklı beslenme çantaları hazırlamak, aktif yaşamı destekelemek gerekmektedir. Sağlıklı bir beslenme çantası; sağlığı geliştirirken okul başarısı, fiziksel ve psikolojik gelişimi de desteklemektedir. 

Beslenme çantası hazırlarken nelere dikkat edilmelidir? 

-Bir rutin oluşturulmalı ve öğün düzenine uygun beslenme çantası planlanmalıdır. 

-Beslenme çantasına esmer ekmekten ev yapımı sandviç/tost,ev yapımı anne keki, ev yapımı hamburger, peynirli krep,  taze meyveler , çiğ yağlı tohumlar , süt/ayran gibi besleyici gıdalar eklenmelidir. 

-Eklenti şeker içeren aromalı süt ve yoğurtlar tercih edilmemelidir.

-Sağlıklı paketli gıdaların içerikleri iyice okunmalı; trans yağ, şeker ve doymuş yağı içermeyen veya az miktarda içeren ürünler tercih edilmelidir.

-Bir şişe/matara ile mutlaka su, beslenme çantasına eklenmelidir ve su tüketimine teşvik sağlanmalıdır.

-Gazlı içecek, meyve suyu vb tüketim sağlanmamalı bunun yerine su, süt, ayran gibi içecekler tercih edilmelidir.

-Beslenme çantası çeşitli hazırlanmalı bu sayede çocuğun ilgisi çekilmelidir. Sürekli aynı besinlere maruz kalan çocuk kantindeki paketli gıdalara yönelecektir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..