SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Palm yağı gerçekten zararlı mı?

Yazının Giriş Tarihi: 26.03.2021 13:25

Palm yağı, bir hurma türü olan palm ağacı meyvesinden elde edilen bitkisel bir yağdır. Maliyetinin düşük olması nedeniyle son zamanlarda besin etiketlerinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Avrupa Gıda Güvenliği Komitesi (EFSA), 2016 yılında bitkisel yağlarda ısıl işlemle birlikte kanserojen bir bileşenin oluştuğuna dair bir rapor yayınlamıştır. Bu kanserojen bileşenin palm yağında diğer bitkisel yağlara göre daha fazla olduğu saptanmıştır. Ek olarak palm yağı, diğer bitkisel yağlardan daha fazla miktarda doymuş yağ içermektedir. Doymuş yağların karbonları bütünüyle hidrojene doyurulmuştur. Çok fazla doymuş yağ tüketimi LDL kolesterol oranını ve kalp hastalıkları riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Ancak palm yağı, E vitamini, karotenoid gibi antioksidan bileşenlerce zengindir. Antioksidan bileşenlerin ise kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığı bilinmektedir. Bu sebeple palm yağı ile ilgili yapılan çalışmalar oldukça farklı sonuçlar gösterebilmektedir.

Palm yağının ısıl işlem görmüş olan formu tartışmalara neden olsa da endüstride kullanılmaya devam etmektedir. Özellikle; kek, cips, çikolata, peynir, şekerleme, margarin, kaymak, hazır çorbalar, dondurulmuş gıdalar gibi gıdalar içermektedir. Ek olarak birçok temizlik ve kişisel bakım malzemeleri de palm yağı içermektedir.

Peki palm yağı gerçekten hastalıklarla ilişkili mi?

Palm yağının doymuş yağı içeriği dolayısıyla kan total kolesterol , LDL-kolesterol, trigliserit seviyelerinde artışa neden olabileceği ve kalp-damar hastalıklarına yatkınlığı arttırabileceğine dair çalışmalar bulunmaktadır. Ancak yüksek antioksidan içeriğinin bu etkiyi azaltabileceği yönünde görüşler de mevcuttur. Bu noktada kalp-damar hastalıklarından korunmak için yüksek ısıda işlenmiş olan palm yağında antioksidan öğelerinde azalacağını düşünerek palm yağından kaçınmalısınız.

Yapılan çalışmalarda palm yağı tüketimi artışıyla birlikte insülin duyarlılığının azalarak kan şekeri düzenlenmesinin bozulduğu ve diyabet hastalığı riskini arttığı saptanmıştır.

Paketli gıdalarda bulunan palm yağının yüksek ısıya maruz bırakıldığı öngörülerek tüketiminin az olmasına dikkat edilmelidir.

Besin etiketlerinde yağ kaynağını seçerken doymuş yağ içeriği daha az olan bir yağ seçilmelidir.

Bu nedenle besin etiketlerinde zeytinyağına yer vermek doğru olacaktır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar