SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Polikistik over sendromunuz varsa yaşam tarzınızı değiştirin

Yazının Giriş Tarihi: 13.08.2021 09:19

Polikistik over sendromu, doğurganlık dönemindeki kadınların %5-10'unda rastlanan hormonal bir bozukluktur. Adet döngüsü bozuklukları, aşırı tüylenme, hormonal dengesizlikler sonucu hekim tarafından tanısı koyulmaktadır. Hormonal dengesizliğin ve insülin direncinin de getirisi ile polikistik over sendromuna sahip kadınlarda ağırlık kazanımı, insülin direnci gibi sağlık sorunları görülmektedir. Polikistik overin getirisi olan obezite, adet düzensizliği, aşırı kıllanma, iştah artışı, sivilce oluşumu, insülin direnci medikal tedaviye ek yaşam tarzı değişiklikleri ile düzenlenmektedir. Sürdürülebilen sağlıklı beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesi ve düzenli yapılan fiziksel aktivite sonucunda sağlanan %5'lik bir ağırlık kaybı ile bile oluşan insülin direncini azaltır ve adet döngüsünü düzenleyebilir.

BASİT KARBONHİDRATLARA DİKKAT

Basit karbonhidratlar; beyaz ekmek, pirinç, hamur işi, tatlılar, şekerlemeler ve paketli gıdalardır. Bunun yerine sağlıklı karbonhidrat kaynakları diyete eklenmelidir. Meyve , sebze, kurubaklagiller, tam tane tahıllar gibi karbonhidrat kaynakları diyete eklenmelidir. Bu sayede lif alımını da arttırılarak kabızlığın ve insülin direncinin önüne geçilmektedir.

TABAĞINIZDA SAĞLIKLI YAĞLARA YER VERİN

Sağlıklı yağların diyete eklenmesi ile insülin düzeylerinin normalize edildiği saptanmıştır. Zeytinyağlı yemekler yapılmalı, balık tüketimi haftada 2 gün sağlanmalıdır. Ek olarak yağlı tohumlar , avokadoya diyette yer verilebilir. Kızartma gibi pişirme yöntemleri tercih edilmemelidir. Trans yağı alımının artması, kısırlık riskini arttırdığı için tercih edilmemelidir. Bu nedenle paketli gıdaların içeriklerini okumakta fayda olacaktır.

ÖĞÜN DÜZENİ OLUŞTURUN

Düzenli öğünler oldukça değerlidir. Öğün atlamadan en az 3-4 öğün sağlanmalıdır. Aralarda atıştırma yerine protein ve sağlıklı karbonhidrat kaynakları birleştirilmeli bu sayede tokluk süresi uzatılmalıdır. Meyve ve süt veya tam tahıllı galeta ayran gibi.

PROTEİNLİ BESİNLER DOYGUNLUK SÜRESİNİ UZATIR VE ATIŞTIRMALARIN ÖNÜNE GEÇER

Diyetin protein içeriği yüksek tutulmalı öğünlere protein kaynakları eklenmelidir. Özellikle bitkisel protein kaynağı olan kurubaklagillere haftada 2 kere yer verilmelidir.

FİZİKSEL AKTİVİTEYİ ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN

Polikistik over sendromuna sahip kadınların günde 30 dakika orta şiddette egzersiz yapmaları önerilmektedir. Yürüyüşün düzenli sağlanması bile büyük bir etki gösterecektir.

KROM , İNSÜLİN DUYARLILIĞINI ARTTTIRABİLİR

Yapılan çalışmalarda kromun 1000 μg düzeyinde takviye olarak kullanımının olumlu etkileri bulunmaktadır ancak hekiminize danışmadan takviye kullanımı sağlamamanız gerektiğini hatırlatmakta fayda olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar