SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Psilyum nedir?

Yazının Giriş Tarihi: 24.11.2021 13:36

Psilyum veya karnıyarık otu, bir çeşit diyet lifidir. Tohumun kabuğu kullanıldığı için suda çözünebilen lifleri çokça içermektedir. Bu sayede bağırsağımıza su çekmekte ve dışkının kıvamını yumuşatarak kabızlığa çözüm olabimektedir. Psilyumun kıvamının jelleştirici olması da bu etkiyi desteklemektedir.

Ancak, psilyum bağırsağı hassas bireylerde tıpkı diğer diyet lifleri gibi gaz artışına neden olabilir ancak diğer lif türlerine oranla gaz arttırıcı etkisi daha azdır.

Psilyum hem tohum olarak hem de takviye olarak üretilip kullanılmaktadır. Psilyumun birçok çalışmada kastaki lipit taşınmasını ve yağ oksidasyonunun uyararak kasın lipit tüketimi artmakta ve kan kolesterol değerlerinin düşüşünü bu yolla sağlamaktadır.

Aynı mekanizmalar ile trigliserit seviyelerinin düşüşüne de katkı sağlamaktadır. Ek olarak psilyumun yemekten hemen önce tüketildiğinde yemek sonrasındaki şeker ve insülin dengesinin olumlu yönde etkilendiğini gösteren çalışmalar mevcutken bu etki kolesterol için bahsettiğimiz ölçüde tutarlı değil.

Psilyumun insülin duyarlılığını arttırdığını gösteren çalışmaların yanında etkisiz bulunduğunu gösteren çalışmalar da mevcut olması bunun bireyin üzerinde deneyimlenmesi gerektiğini düşündürmektedir. Ancak psilyum takviyesi başlangıcında gün boyu şeker ölçümünüzü gerçekleştirmeli ve kan şekerini takip etmelisiniz buna uygun olarak hekiminiz ile kullandığınız insülin miktarını revize etmeniz gerekebilir. Bu takviyelerin kullanımı, hekim tarafından onaylanmalıdır.

Psilyumun gaz yapıcı etkisi dolayısıyla küçük miktarlarla başlayarak istenilen noktaya ulaşabilirsiniz. Psilyum takviye kullanırken bağırsağınıza su çekme, jelleşme özelliğini arttırdığı için sıvı tüketiminizi arttırmaya özen göstermelisiniz. Psilyum yemekten önce tüketildiğinde doygunluğu miktarını desteklerken yemekten sonra tüketildiğinde doygunluk süresini arttırmaktadır. Psilyumun demir emilimini azalttığına dair çalışmaların bulunması nedeniyle ilaç ve yemeklerinizin arasına 1-2 saat koymakta da fayda olacaktır.

Kronik bir hastalığınız, astımınız, alerjiniz, düzenli olarak kulllandığınız ilacınız mevcutsa psilyum ilacın emilimini olumsuz etkileyebilir veya olumsuz reaksiyonlara sebebiyet verebilir bu sebeple tekrar hekim kontrolü ile kullanmanızı öneririm.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar