SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Reflü hastalarında beslenme

Yazının Giriş Tarihi: 12.03.2021 11:19

Reflü hastalığı (GÖRH) yaygınlığı yüksek olan yaşam kalitesini uyku bozuklukları kadar bozabilen bir hastalıktır. Batı ülkelerinde reflü yaygınlığı %20 iken Asya ülkelerinde %5 yaygınlığında reflü görülmektedir. Ülkemizde de Batı ülkelerinde benzer oranlarda reflü hastalığı görülmektedir. Midedeki asit içeriğin yemek borusuna taşması ile reflü oluşmaktadır. Gün içinde de bu durum fizyolojik olarak gerçekleşebilir. Ancak rahatsız edecek şekilde hissedilebilen reflüler patolojik bir boyutta olduğunu göstermektedir.

Reflü kendini öksürük, boğazda yanma, göğüs ağrısı ile belli edebilir. Obezite, sigara ve alkol kullanımı reflü oluşumunu tetiklemektedir. Özellikle obezite, tek başına reflü için bağımsız risk faktörüdür. Özellikle karın çevresi yağlar olan visceral yağların artışı ile adiponektin miktarı azalmakta ve inflamatuvar bir süreç başlatmaktadır.

Reflünün medikal veya cerrahi şekilde tedavi edilebilir. Özellikle reflü hastalığıyla yaşarken beslenmenizde dikkat etmeniz gereken birçok önemli nokta bulunmaktadır.
Reflü hastalığı bulunan bir kişinin yağlı besinlerden kaçınması gerekir. Yüksek yağlı besinler, yemek borusunun alt sfinkterindeki basıncı azaltır, yemeklerin yemek borusundan mideye geçişini yavaşlatır, asit üretimini arttırır ve reflü şikayetlerini arttırabilir.

Çikolata ve yağdan zengin cips gibi paketli ürünlerin tüketimi reflü şikayetlerini arttırdığı için kaçınılması gereken gıdalar arasında yer almaktadır. Ek olarak pişirme yöntemlerinde yağda kızartmadan kaçınılması gerekmektedir.
Çay, kahve, gazlı içecekler, domates, meyve suları mide asit üretimini arttırmaktadır.
Mide içeriğinin yemek borusuna çıkması ile birlikte bu asitlik, reflü şikayetlerini arttırabilir.
Nane, tüketimini sevdiğimiz baharatlardan biridir ancak reflü şikayetlerini arttırabileceği için tüketiminin kısıtlanması önerilmektedir.
Alkol ve özellikle bira, şarap gibi fermente alkoller mide asidi salgısını uyararak asitliğin artışına neden olarak şikayetleri arttırabilir bu nedenle kaçınılması gerekmektedir.
Reflüsü olan kişilerde mide hacimlerinin tamamını dolduracak şekilde büyük hacimli beslenmeleri önerilmez.

Küçük hacimde sık beslenme önerilir.

Besinler iyice çiğnenmelidir.
Besin tüketiminden hemen sonra yatma/uzanma pozisyonuna geçilmemesi yatmadanmen az 3-4 saat önce beslenmenin kesilmesi gerekmektedir.

Özellikle gece uykudan uyandıracak şekilde var olan bir reflüde çift yastık kullanımı önerilebilir.
Çok sıcak veya çok soğuk olan besinlerden kaçınmanız gerekmektedir.
Posadan zengin olan besinler mide boşalma hızını yavaşlattığı için reflü semptomlarını arttırabilir bu nedenle lifli besinlerden kaçınılması reflü hastalığının düzeyine bağlı olarak gerekebilir.
Katı ve sıvı besinlerin aynı anda tüketimi mide içi basıncı arttırarak yemeklerin yemek borusuna kaçışını destekleyebilir bu sebeple sıvı/su tüketimleri öğün aralarına kaydırılmalıdır.
Dar kıyafetler, korselerin kullanımı da reflü hastalığı oluşumunu tetikleyici olabilmekte ve şikayetleri arttırabilmektedir.
Reflü hastalığı şikayetlerinin azalması için kişinin ideal ağırlığında olması istenir bunun için bir beslenme uzmanından destek almayı unutmamanızı öneririm.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar