SON DAKİKA
Hava Durumu

Saç Dökülmeleri Önlenebilir

Yazının Giriş Tarihi: 03.10.2022 10:11
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.10.2022 10:11

Mevsim geçişleri, tatil sonrası kuruyan saç derisi ile saç dökülmeleri arttı. Beslenme kaynaklı saç dökülmeler tellogen effluvium olarak adlandırılmakta beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzına bağlı olan saç dökülmesi azalabilmektedir. Saç dökülmesinin 6 aydan az sürmesi beklenmektedir.  

Hızlı ağırlık kaybı ve yetersiz-düzensiz bir diyet, saç dökülmesine neden olabilecek durumlardır. Ek olarak demir eksikliği, çinko eksikliği, proteinin yetersiz alımı, biotin yetersizliği ve elzem yağların yetersiz alımı saç dökülmelerini arttırabilir. Su tüketimi ise en önemli noktalardan biridir. 

 

Demir eksikliğine dikkat

Demir eksikliği, saç dökülmesinden sorumlu olabilecek bir mineraldir. Demir eksikliği ferritin düşüklüğü ile saptanmaktadır. Ferritin düzeyinin düşüşü ile tellogen effluvium tipi saç dökülmesi gözlemlenmektedir. Ülkemizde 100 kişiden 20’sinde demir eksikliği görülmektedir ve kadınlarda daha sık rastlanmaktadır.

Demir kaynaklarının yeterli tüketimi sağlanmalıdır. Kırmızı et, kümes hayvanları, balık, kurubaklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlar ve kuru meyveler demirin iyi kaynaklarıdır. Demir emiliminin arttırılması için demir kaynakları; kalsiyum kaynakları ile birlikte tüketilmemeli ve demir kaynaklarının yanına C vitamini kaynakları eklenmelidir. Ispanakla birlikte yoğurt tüketmemek, kuru meyvelerle süt içmemek ve köftenin yanına limonlu biberli bir salata tüketmek gibi basit beslenme önlemleri alınabilir. 

Biotin önemli ancak…

Biotin, saç yapısına katkı sağlayan B grubu bir vitamindir. Biotin, suda çözünen bir vitamindir ve depolanmamaktadır. Biotin eksikliğine sıklıkla rastlanmasa da biotin takviyesinin saç dökülmesine olumlu etkilerinin olduğu bilinmektedir. Ancak kontrolsüz ve bilinçsiz biotin takviyesi alınmamalıdır. Beslenmeniz de yapacağınız küçük bir değişimle biotin alımınızı arttırmanız mümkün. Yumurta örnek bir protein olmakla birlikte biotini de içermektedir. Yumurtanın tam pişmemesi durumunda avidin proteini, biotini bağlayarak yararlanımınızı önlemektedir. Bu sebeple saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız yumurtayı tam pişmiş tercih etmeniz de fayda olacaktır. 

Çinko eksikse saç dökülmeleri artar

Çinko esansiyel bir mineraldir. Eksikliği yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı gelişebilmekle birlikte büyümenin hızlı olduğu dönemlerde de gözlemlenebilmektedir. Çinko eksikliğinin önüne geçmek için beslenmede özellikle kırmızı et, balık, kurubaklagiller, bal kabağı, yağlı tohumlar ve süt ürünlerine yer verilmelidir.

Sağlıklı yağlar tercih edin

Linoleik asit (omega-6) ve alfa linolenik asit (omega-3) elzem yağ asitleridir.  Sağlıklı yağ kaynakları diyetin vazgeçilmez bir parçası eklenmelidir. Zeytinyağı, yağlı tohumlar, keten tohumu, balık çeşitleri, avokado doğru porsiyonlarda diyete eklenmelidir.

Yetersiz ve dengesiz beslenmeyin

Saç yapısında protein barındırmaktadır. Yetersiz besin alımına ek olarak yetersiz protein alımı saç dökülmelerini arttırmaktır. Özellikle elzem bir aminoasit olan lizin yetersizliği saç dökülmesi ile ilişkilendirilmiştir. L-lisin demir emilimi üzerinde olumlu etki gösterirken saçın yapısı ve dökülmesi üzerinde olumlu etkiler oluşturmaktadır. Yeterli protein alımının sağlanması için sık ve düzenli beslenmek önemlidir. Protein içeren ; kırmızı et, tavuk eti, balık, süt ve ürünler, kurubaklagillere beslenmede yer verilmelidir.

Su tüketiminiz yeterli olsun

Günlük yeterli su alımı hidrasyona katkı sağlamaktadır. Derinin hidrasyonu dökülmeleri azaltabilmektedir. Her gün en az 2,5-3 litre su tüketimi sağlanmalıdır. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.