SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Sağlıklı bir yağ kaynağı: Avokado

Yazının Giriş Tarihi: 18.11.2021 16:25

Avokado yapısında diğer meyvelere göre daha çok yağ içeren bir meyvedir.

Farklı yağ asitleri, vitaminler, mineraller, karotenoidler ve diğer fitokimyasallar gibi temel besinler açısından oldukça zengin bir bileşime sahiptir. Avokado; riboflavin, niasin, folat, pantotenik asit, magnezyum ve potasyumun yanı sıra iyi bir C, E, K ve B6 vitamini kaynağıdır. Avokado; diyet lifi ve tekli doymamış yağ asitleri gibi metabolik sağlık için faydalı 2 besin maddesi bakımından zenginliği ile ön plana çıkmaktadır. Bir taze avokado (∼136 g) yaklaşık 13 gram tekli doymamış yağ asidi , 10 gram lif ve karotenoidler ve diğer biyoaktif bileşenleri içerir.

Yapılan araştırmalarda avokadonun yapısındaki biyoaktif bileşenlerin kanser, diyabet, hipertansiyon gibi hastalıklar üzerine yararlı etkileri olabileceği yönündedir.

Amerika Birleşik Devletleri Beslenme Etiketleme ve Eğitim Yasası (Nutrition Labeling and Education Act, NLEA) bir avokadonun porsiyon boyutunu bir meyvenin beşte biri veya 30 gram olarak tanımlasa da, Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi'ne göre (National Health and Nutrition Examination Survey, NHANES) ortalama tüketim yarım avokadodur.

KALP VE DAMAR HASTALIKLARINA KARŞI KORUYUCU

Tekli doymamış yağ asitleri, fitosteroller ve lif içeriği ile düzenli avokado tüketimi, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Tüm bu içeriği ile avokado başta LDL-kolesterol olmak üzere serum kolesterol değelerinde düşüşü sağlamakla birlikte antioksidan içeriği ile kan basıncının düşürülmesinde de etkilidir.

KANSERE KARŞI AVOKADO

Sebze ve meyveler, fitokimyasallardan zengindir. Avokado yapısında karotenoidler, terpenoidler, alkaloidler, tanenler, flavonoidler, saponinler, polifenoller, Dmannoheptuloz, persenon A ve B gibi kanser önleyici özelliklere sahip olduğu bildirilen çok çeşitli biyoaktif fitokimyasal içerir. Düzenli tüketim kanserli hücrenin büyümesini inhibe ettiği gösterilmiştir.

YÜKSEK ŞEKERİN DÜŞMANI

Şeker hastalarının kan şekerleri sağlıklı kişilere göre daha yüksek ve düzensiz bir profile sahiptir. Pankreastan salınan insülinin kan şekeri gereğinden fazla yükseldiğinde salınan miktarı artmaktadır. Avokadonun içerdiği biyoaktif bileşenler bu süreçte bazı enzimlerin miktarını azaltarak glikoz emilimini geciktirir ve kan şekerinin daha düzenli bir şekilde yükselmesine katkı sağlar. Avokado tüketen kişilerde tüketmeyen bireylere göre daha az bel çevresi yağlanmasına sahiptir. Bu sayede düzenli avokado tüketiminin abdominal obeziteyi azaltarak diyabet riskini azalttığı bazı çalışmalarda kanıtlanmıştır.

Sonuç olarak mevsiminde ve yerli avokadonun düzenli tüketimi sağlığı geliştirmektedir.

Ancak bir avokadonun bir yağ kaynağı olduğu unutulmadan porsiyonlamasına dikkat edilmelidir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar