SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Sarımsağın Kanıtlanmış  Sağlık Faydaları

Yazının Giriş Tarihi: 13.06.2022 12:56
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.06.2022 01:17

Sarımsak, Allium (soğan) ailesinden bir bitkidir. Dünyanın birçok yerinde yetişir ve güçlü kokusu, lezzetli tadı nedeniyle pişirmede popüler bir malzemedir. Sarımsak uzun yıllardır hastalıkların tedavisinde sağlığı geliştirici olarak kullanılmaktadır. Yemeğe lezzet vermek , çorba ve sosları tamamlamak için kullanılabilir. 

Sarımsak, güçlü tıbbi özelliklere sahip bileşikler içerir

Eski Çağlardan beri sarımsağın ana kullanımı, sağlık ve tıbbi özellikleri içindir. Kullanımı Mısırlılar, Babilliler, Yunanlılar, Romalılar ve Çinliler de dahil olmak üzere birçok büyük uygarlığa dayanmaktadır. Sarımsağın sağlığa olan katkılarının kükürtlü bileşenlerden oluştuğu bilinmektedir.  En güçlü bileşik allisindir. Allisin, sarımsak kesildikten hemen sonra kaybolabilen kararsız bir bileşiktir bu sebeple taze tüketim sağlamak önemlidir. Sarımsağın sağlık yararlarında rol oynayabilecek diğer bileşikler arasında dialil disülfid ve s-allil sistein bulunmaktadır. 

Sarımsak son derece besleyicidir

Tek bir diş (3 gram) çiğ sarımsak: 

Manganez: Günlük değerin (DV) %2'si karşılamaktadır. B6 Vitamini: DV'nin %2'si karşılamaktadır.C Vitamini: DV'nin %1'i karşılamaktadır. Selenyum: DV'nin %1'i karşılamaktadır.Lif: 0.06 gram içermektedir. 

Sarımsağın bir dişi;  4,5 kalori, 0,2 gram protein ve 1 gram karbonhidrat içermektedir. 

Sarımsak, bağışıklığı desteklemektedir.

Sarımsağın içerdiği güçlü antioksidan içerikler dolayısıyla son yıllarda sarımsak içeren takviyeler popüler hale gelmiştir. Sarımsak takviyelerinin bağışıklık sisteminin işlevini artırdığı bilinmektedir. 12 haftalık büyük bir araştırma, günlük sarımsak takviyesinin soğuk algınlığı sayısını ve şiddetini takviye almayanlara kıyasla %63 oranında azalttığını bulmuştur.  Ancak yapılan bir sistematik inceleme kanıtların yetersiz olduğu ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu sonucuna varmıştır bu sebeple sarımsağın kendisi, bağışıklık destekleyici olarak kullanılabilir. Takviyelerin kullanımı hekim bilgisinde olmalıdır. Özellikle kan sulandırıcı kullanan kişilerin sarımsak içerikli takviyeler kullanmadan veya sarımsak tüketimini arttırmadan önce hekimlerine danışması önerilmektedir. 

Sarımsaktaki aktif bileşikler kan basıncını düşürebilir

Kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalıklar, dünyada en fazla mortaliteye (ölüme) sebep olan hastalıklardır.  Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, bu hastalıklara yol açabilecek en önemli faktörlerden biridir. İnsan çalışmaları, sarımsağın yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürmede önemli bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur. Özellikle sarımsak özütü ile yapılan bazı çalışmalar, sarımsak özütünün tansiyon ilaçları ile benzer aktiviteye sahip olabileceğini göstermektedir. Yapılan bir çalışma tansiyon için 4 diş çiğ sarımsak tüketimi önermiştir. 

Sarımsak, kalp hastalığı riskini azaltabilecek kolesterol seviyelerini iyileştirir

Sarımsak toplam ve LDL kolesterolü düşürmeye katkı sağlayabilmektedir. Kolesterolü yüksek olanlar için sarımsak takviyelerinin toplam ve LDL kolesterolü yaklaşık -15 oranında azalttığı görülmektedir. Yüksek trigliserit seviyeleri, kalp hastalığı için bilinen başka bir risk faktörüdür. Ancak sarımsak, trigliserit seviyeleri üzerinde önemli bir etkiye sahip değildir. 

Sarımsak, Alzheimer hastalığı ve bunamayı önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir

Serbest radikallerden kaynaklanan oksidatif hasar, yaşlanma sürecine katkıda bulunur. Sarımsak, vücudun oksidatif hasara karşı koruyucu mekanizmalarını destekleyen antioksidanlar içermektedir. Yüksek dozda sarımsak takviyesinin, antioksidan enzimleri arttırdığı ve ayrıca yüksek tansiyonu olan kişilerde oksidatif stresi önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Kolesterol ve kan basıncını düşürmenin yanı sıra antioksidan özellikler üzerindeki birleşik etkiler, Alzheimer hastalığı ve bunama gibi yaygın nörolojik rahatsızlıkların riskini azaltmaktadır.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..