SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Şekerli ve tatlandırılmış içeceklere dikkat!

Yazının Giriş Tarihi: 01.12.2021 11:11

Şekerle tatlandırılmış içecekler şeker tüketiminin en büyük kaynağıdır.

2016 Küresel Hastalık Yükü Araştırması'na göre, 1990 ve 2016 yılları arasında engellenebilecek ölümlerin ve hastalıkların artışından sorumlu kaynaklardan ikincisi şekerli içeceklerdir. Türkiye'de ortalama 3,3 litre şekerli ve/veya gazlı içecek tüketimi ve 1,1 milyar hazır meyve suyu tüketimi gerçekleşmektedir.

Bu şekerli içecekler başta kola, gazoz olmak üzere buzlu çay (ice tea), meyveli içecekler, meyve aromalı sodalar, enerji içecekleridir.

Şekerli içecekler ağırlık artışına ve dolayısıyla obeziteye sebep olmaktadır.

Obeziteye ek olarak ve tip 2 diyabet, hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, inme ve ölümle güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

Obeziteden bağımsız olarak, şekerli içecekler insülin sinyal yolunun aktivasyonunu olumsuz etkileyerek oksidatif stresi ve inflamasyonu arttırmaktadır. Bununla birlikte yapılan çalışmalarda meme kanseri, karaciğer kanseri, kolon-rektum kanseri, endometrium kanseri ve pankreas kanseri gibi kanser türlerinin riskinin de artabileceğini göstermektedir.

Son 10 yıldır ülkemizde gazlı ve şekerli içeceklerin, şekersiz/light türleri de rağbet görmektedir.

Şekersiz ve light olarak hazırlana içecekler, yapay tatlandırıcılar ile tatlandırılarak hazırlanmaktadır.

Bu içecekler enerji açısından sınırlı olsa da uzun vadeli etkileri konusunda hala tam anlamıyla bilgi sahibi olmamakla birlikte yeni yapılan çalışmalarda şeker içermemesine rağmen kullanılan yapay tatlandırıcı türüne bağlı olarak obezite, tip 2 diyabet ve hipertansiyon ile ilişkilendirilmiştir.

Sonuç olarak sofralarda yer verilen içeceklerin ayran, kefir, taze sıkılmış meyve suyu (kişinin tıbbi durumuna göre), şekersiz kompostolar, çay, bitki çayları, doğal maden suları gibi içeceklerden seçilmesi hastalıkları önleyici bir etkiye sahip olacaktır.

Şekerli veya tatlandırılmış içeceklerin tercih sıklığı azaltılmalı mümkünse tüketimi bırakılmalıdır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..