SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Süt ve süt ürünleri zararlı mı?

Yazının Giriş Tarihi: 08.08.2022 11:56
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.08.2022 12:01

Son dönemlerde süt ve ürünlerinin sağlığa zararlı olduğuna dair birçok tartışma söz konusu oldu.

Süt; kazein, peynir altı suyu proteinleri, MPL, ALA, CLA, Palmitik asit gibi yağ asitleri başta olmak üzere birçok peptid ve yağ asitlerini ek olarak kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi mineralleri ve B grubu vitaminler gibi birçok vitamini  içermektedir.  Süt ve ürünleri gerçekten zararlı mıdır? Bu hafta birçok kaliteli bilimsel çalışma ile bu konuyu masaya yatıracağız.

Süt ve ürünlerinin kalp ve damar sağlığına olan etkilerini inceleyen bir sistematik derlemede* süt ürünleri ile kardiyovasküler hastalık riski arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır. Süt içerdiği doymuş yağ, trans yağ gibi içerikleri ile kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörü olarak görülse de süt ve ürünleri kardiyovasküler riski arttırmamaktadır.

Derlemede süt tüketiminin hipertansiyon, tip 2 diyabet  ve metabolik sendrom riskini  azalttığı gösterilmiştir. Bu derlemede az yağlı süt ile tam yağlı süt ve ürünleri kıyaslandığında yağlı ve yağsız sütler arasında kalp ve damar hastalıkları riski açısından anlamlı bir fark olmadığı ortaya koyulmuştur.  

Ancak düşük yağlı sütler tip 2 diyabette kullanılabilmektedir.  Bu derlemede süt ve ürünleri sağlıklı beslenmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak bu derlemede süt kaynağını ayrıntılı bir şekilde ele alınmamıştır.

41 çalışmanın derlendiği bir metaanaliz çalışması** incelendiğinde günlük tüketilen 1 bardak sütün kalp ve damar hastalıkları, felç, hipertansiyon, kolorektal kanser, metabolik sendrom, osteoporoz, tip 2 diyabet ve Alzheimer hastalığı riskini azaltırken günlük tüketilen süt miktarını artmasıyla prostat kanseri, Parkinson hastalığı, demir eksikliği anemisi ve akne riskinin artacağı ortaya koyulmuştur.  Bu çalışma sonucunda doğru ölçüde süt tüketiminin sağlığa katkıları ortaya koyulmuştur.

Süt ürünleri ile ilgili bir başka tartışma konusu vücuttaki bir bombanın pimi gibi olan inflamasyonu arttırdığı yönündedir. Birçok randomize kontrollü çalışmanın derlediği güncel bir derlemede*** süt ve ürünlerinin 1 bardak kadar tüketiminin herhangi bir inflamatuvar etkiye neden olmazken gereğinden fazla tüketiminin inflamasyona sebep olarak genel sağlığı olumsuz yönde etkileyeceği yönündedir.

Bilimsel açıdan çok değerli natüre dergisinde yayınlanan bir çalışma**** süt ve ürünlerini ayırt etmek gerektiğine vurgu yapmaktadır. Yağlı sütlerin kalp ve damar hastalığı riskini arttırırken az yağlı-düşük yağlı sütlerde aynı sonuçların olmadığı saptanmıştır. Bu da yağlı sütün doymuş ve trans yağ içeriğine bağlanmaktadır.

Amerikan beslenme kılavuzlarında günde 3 bardak süt veya yerine geçen besinler önerilmektedir.

Türkiye Beslenme Rehberi’nde yetişkin bireyler için 3 porsiyon; çocuk, adölesan, gebe, emzikli ve menapoz sonrası kadınlar için günde 2-4 porsiyon önermektedir. Ülkemizde süt ve ürünlerinin tüketimi oldukça düşüktür. Tüm bu çalışmaların ışığında önerilen porsiyonlarda süt ve ürünlerinin tüketimi güvenlidir.

SÜT VE SÜT ÜRÜNÜ

Herhangi bir sağlık sorunu , alerji ve/veya  intolerans varlığında öneriler bireysel oluşturulmalı ve bir beslenme uzmanına danışılmalıdır.

Sütten bahsedince laktoz herkesin kafasında bir soru işareti olmaktadır.

Haftaya pazartesi laktoz intoleransı ve süt alerjisini konuşacağımız yazımda buluşmak üzere.

 

BAHSİ GEÇEN ÇALIŞMALAR :

*https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5105032/

**https://nutritionandmetabolism.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12986-020-00527-y

*** https://www.researchgate.net/profile/Oscar-Rangel-3/publication/327069481_Milk_and_Dairy_Product_Consumption_and_Inflammatory_Biomarkers_An_Updated_Systematic_Review_of_Randomized_Clinical_Trials/links/5f99173a458515b7cfa40c51/Milk-and-Dairy-Product-Consumption-and-Inflammatory-Biomarkers-An-Updated-Systematic-Review-of-Randomized-Clinical-Trials.pdf?origin=publication_detail

**** https://www.nature.com/articles/s41598-020-79708-x

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..